Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Gminy apelują o zmianę przepisów regulujących system gospodarowania odpadami komunalnymi

Gminy apelują o zmianę przepisów regulujących system gospodarowania odpadami komunalnymi fotolia.pl

Związek Gmin Wiejskich RP podczas XV Kongresu Gmin Wiejskich przyjął stanowisko, w którym wyraził dezaprobatę wobec braku skuteczności Parlamentu RP i Rządu RP w zakresie szybkiego i skutecznego wdrożenia zmian w przepisach regulujących system gospodarki odpadami komunalnymi. Zdaniem samorządowców jest ona pilnie pożądana i oczekiwana przez obywateli, podmioty gospodarcze oraz środowiska samorządowe.

Oczekiwania ZGWRP w zakresie zmiany regulacji prawnych odnoszących się do gospodarki odpadami samorządowcy wyrażali wielokrotnie, a ta aktywność - jak sami informuja - wynikała z dwóch podstawowych przesłanek:

  • im więcej czasu upływa od rzeczywistego wdrożenia nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi w gminach, tym coraz bardziej obnażane są niedociągnięcia i słabości wielokrotnie nowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w sferze gospodarki odpadami komunalnymi,
  • wielokrotnych zapewnień przedstawicieli Parlamentu RP i Rządu RP o pilnej potrzebie jak najszybszego uregulowania i zmiany prawa w tym zakresie, jako niezbędnej reakcji na postulaty samorządów.

Samorządowcy sygnalizują, że pomimo upływającego czasu, rozstrzygnięć Trybunału Konstytucyjnego oraz zmiany prawa Unii Europejskiej w kwestii zamówień publicznych w trybie „In house", do dnia dzisiejszego - nie widać końca procesu pozytywnych reakcji podmiotów uczestniczących w procesie legislacyjnym w kierunku zmiany prawa limitującego właściwe i racjonalne postępowanie samorządów w gospodarce odpadami komunalnymi.

Zwracają więc uwagę na fakt, iż zapewnienia o rychłej nowelizacji prawa niejednokrotnie wstrzymały prace samorządów w zakresie nowelizacji aktów prawa miejscowego dotyczących gospodarki odpadami komunalnymi, zmiany systemu i wysokości opłat za gospodarowanie odpadami oraz egzekucji zobowiązań publicznoprawnych. Dodają przy tym, że niestety odbiło się to negatywnie na wizerunku samorządów, które w oczach członków społeczności lokalnych w całości odpowiedzialne są za tzw. „rewolucję śmieciową".

Ich zdaniem w powolnym i zagmatwanym procesie legislacyjnym, wbrew ich oczekiwaniom, zagubiono podstawowe problemy o charakterze technicznym wymagające jak najszybszych  zmian  legislacyjnych.  Kwestie  te  zostały  połączone  do  wspólnego  procedowania z kwestiami o charakterze systemowym, które ze swej istoty wymagają pogłębionych analiz i dyskusji, a co za tym idzie większej ilości czasu na ich prawidłowe przygotowanie. Domagają, się przy tym, aby te kwestie były przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych, które nie będą spowalniały najpilniejszych i oczekiwanych przez społeczności lokalne zmian „technicznych".

Zdaniem samorządowców, obecnie krystalizujące się propozycje zmian w małym stopniu odnoszą się do oczekiwań samorządów  w  kierunku  umożliwienia  im  bardziej  samodzielnego  dobierania  instrumentów i rozwiązań gwarantujących najlepsze osiągnięcie pozytywnych efektów gospodarowania odpadami, uwzględniających zróżnicowania  lokalne  oraz  możliwości  techniczne  i organizacyjne  gmin. Sygnalizują jednocześnie, że ustawodawca nie widzi także potrzeby i możliwości różnicowania procesu i systemu gospodarowania odpadami w zależności od tego czy dotyczy to terenów miejskich i metropolitalnych, czy też terenów wiejskich o bardzo rozproszonym osadnictwie.

W konsekwencji czego ZGWRP raz jeszcze podkreśla, iż ustawodawca winien wyznaczyć jedynie cele, które jednostki samorządu terytorialnego mają osiągnąć, pozostawiając im możliwie najszerszą swobodę wyboru środków w tym zakresie.

Puentując swoje stanowisko ZGWRP wezwał ponownie Parlament RP i Rząd RP do skutecznego i racjonalnego działania oraz szybkiego wdrożenia zmian prawa w systemie gospodarki odpadami komunalnymi.

Czw., 25 Wrz. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka