Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polacy przybierają na wadze!

Polacy przybierają na wadze! fot.pixabay

Z badania ankietowego Centrum Badania Opinii Społecznej, dotyczącego wzrostu i wagi Polaków, które umożliwiło obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI), wynika, że ponad połowa dorosłych w kraju zmaga się z nadmierną masą ciała. Na podstawie deklaracji respondentów ustalono, że 59% ma wagę przekraczającą normy, z czego 40% to osoby z nadwagą, a 19% cierpi na otyłość. Dla 40% badanych wskaźnik BMI wskazuje na prawidłową masę ciała, a jedynie 2% ankietowanych dotyczy niedowaga. Warto jednak zaznaczyć, że wyniki opierają się na subiektywnych deklaracjach, które mogą odbiegać od rzeczywistości, zwłaszcza w kwestii wagi, traktowanej często jako wrażliwy temat.

W porównaniu do pomiaru sprzed pięciu lat nie odnotowano istotnych zmian w wynikach. Zauważono jedynie nieznaczne przesunięcie części osób z grupy otyłych do grupy z nadwagą. Wyniki te różnią się jednak wyraźnie od badań przeprowadzonych w latach 2010 i 2014, kiedy to Polacy mieli zazwyczaj prawidłową wagę, a nadwaga i otyłość występowały rzadziej.

Analiza BMI wykazała także silny związek z wiekiem respondentów. Młodsze osoby dorosłe częściej zachowują prawidłową masę ciała, natomiast w starszym wieku rośnie odsetek osób z nadwagą i otyłością. Warto zwrócić uwagę na różnice między płciami – kobiety częściej niż mężczyźni utrzymują prawidłową wagę, a także w większym stopniu zachowują ją w starszym wieku. Największe różnice między płciami w tym zakresie odnotowano w grupie wiekowej 35-44 lata, gdzie aż 33% więcej kobiet niż mężczyzn miało prawidłową masę ciała. Podobne różnice, choć nieco mniejsze, występowały w grupach wiekowych 25-34 oraz 45-54 lata. Wyjątkiem byli najmłodsi respondenci w wieku 18-24 lata, gdzie odsetek mężczyzn o prawidłowej wadze przewyższał ten wśród kobiet (66% wobec 56%). W tej grupie wiekowej kobiety częściej niż mężczyźni doświadczały niedowagi (15% wobec 6%).

Największe ryzyko nadwagi i otyłości dotyczy mężczyzn w wieku 55-64 lata, spośród których aż 83% ma wskaźnik BMI powyżej normy. Wśród kobiet najwyższy odsetek osób z nadwagą lub otyłością (67%-68%) odnotowano po 54. roku życia. Szczególnie wyróżniają się osoby w wieku 55-64 lata, zarówno w przypadku mężczyzn (31% otyłych), jak i kobiet (29% otyłych).

Źródło: CBOS

Pt., 20 Wrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Katarzyna Sekuła