Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Sejm postanowił, czas na głosowanie korespondencyjne

Sejm postanowił, czas na głosowanie korespondencyjne fotolia.pl

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu posłowie uchwalili nowelizację Kodeksu wyborczego oraz niektórych innych ustaw przewidującą m.in., że wszyscy wyborcy będą mogli w wyborach oddać głos korespondencyjnie.

Dotychczas taką możliwość miały tylko osoby niepełnosprawne oraz przebywające za granicą.

Zainteresowani tą formą oddania głosu będą musieli tylko zgłosić to w gminie do 15 dnia przed wyborami. Pakiet wyborczy wyborca będzie mógł odebrać w urzędzie gminy, albo zostanie on przesłany bezpośrednio do jego domu.

Z głosowania korespondencyjnego będą wyłączone wybory do organów stanowiących samorządu, wybory wójta oraz najbliższe wybory samorządowe.

Nowelizacja wprowadza także dodatkowe udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Chodzi m.in. o skrócenie z 14 do 5 dni przed wyborami terminu na złożenie wniosku o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez niepełnosprawnego lokalu. To także umożliwienie wyboru lokalu do głosowania spośród wszystkich lokali na obszarze gminy, a nie tylko spośród tych przystosowanych dla osób niepełnosprawnych.

Wśród  przyjętych udogodnień jest też zwiększenie liczby lokali wyborczych dostosowanych dla osób niepełnosprawnych. Powinna ona wynosić co najmniej: 1/5 wszystkich lokali obwodowych komisji wyborczych w danej gminie do końca 2014 r. , do końca 2015 r. – 1/3 wszystkich lokali, a do 31 grudnia 2016 r. – 2/5 wszystkich lokali. Od 1 stycznia 2017 r. ma ich być co najmniej połowa. Nowelizacja przewiduje także m.in. zmiany w zakresie finansowania komitetów wyborczych i ich rozliczania.

Państwowa Komisja Wyborcza będzie mogła przyjąć sprawozdanie finansowe z zastrzeżeniami, jeśli suma zakwestionowanych środków nie przekroczy 1 proc. ogółu przychodów komitetu. Do tej pory PKW odrzucała sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego, jeśli środki finansowe pozyskał z naruszeniem przepisów bez względu na wielkość kwoty.

Ponadto ustawa upraszcza regulacje dotyczące skutków łączenia mandatów i jednoczesnego kandydowania. Europoseł będzie tracił mandat z mocy prawa, jeśli zostanie wybrany, powołany na inną funkcję lub stanowisko, których nie można łączyć z mandatem posła do PE. Dotychczas europoseł miał 14 dni na decyzję, z której funkcji zrezygnować.

Następnie ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Źródło: Sejm RP

Sob., 19 Lp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka