Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Jak wspierać aktywność społeczną młodych

Jak wspierać aktywność społeczną młodych fotolia.pl

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu odbył się panel „Jak wspierać aktywność społeczną młodych?”. Debata zgromadziła autorytety zajmujące się problematyką ludzi młodych oraz animowania ich aktywności społecznych. Główna teza, poruszana podczas dyskusji, oscylowała wokół kształtowania się dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego, które jest wieloaspektowym i długotrwałym procesem.

Uczestnicy zwracali uwagę, że upowszechnienie się postaw obywatelskich jest szczególnie ważne wśród młodych i może przyczynić się do umocnienia się społecznej równowagi na arenie krajowej. Podczas debaty rozmówcy zastanawiali się nad tym, jak powinien wyglądać mechanizm wsparcia młodych osób w działaniach obywatelskich i włączania ich w proces decydowania o sprawach publicznych tak, aby mieli oni poczucie, że są współtwórcami tego, co dzieje się w państwie.

Moderujący dyskusję Adrian Góra, Wiceprezes Stowarzyszenia KoLiber, na samym początku dyskusji podkreślił, że aktywność ludzi młodych jest bardzo ważna, wszak za kilkanaście lat to oni właśnie będą stanowić o teraźniejszości Europy, współtworzyć europejskie struktury i władać swoimi państwami. Kluczowa jest zatem odpowiedź na pytanie: jak przygotować młodych ludzi, którzy często czują się spychani na margines, do pełnienia ważnych ról w społeczeństwie? A. Góra przytoczył badania wskazujące, że aż 40 procent ludzi młodych czuje się wyizolowanych z życia politycznego, nie widzi swojego wpływu na działania własnego państwa. Dodał, że ten problem będzie się tylko powiększał, jako że żyjemy w starzejącym się społeczeństwie.

Christina Diggs, pełniąca rolę starszego dyrektora NYU Changemaker Center oraz kierująca strategią i realizacją programów rozwoju przywództwa i stypendiów dla studentów na New York University, zauważyła, że jednym z podstawowych problemów jest pytanie: skąd ludzie młodzi mają czerpać wiedzę i informację? W USA zamknęła się jedna czwarta gazet, co powoduje że ludzie młodzi szukają informacji w internecie, w mediach społecznościowych. Jak powszechnie wiadomo, sieć roi się od kłamstw, deep faków , fałszywych informacji. Młodzi ludzie często nie potrafią odróżnić prawdy od fałszu. Bariery można pokonać tylko ucząc krytycznego podejścia do mediów. I tego – między innymi – uczy NYU.

Gość z Albanii, Albert Hani pełniący funkcję Sekretarza Generalnego Regionalnego Biura Współpracy Młodzieży (RYCO) z siedzibą w Tiranie, stwierdził, że tak naprawdę młodzi ludzie chcą uczestniczyć w życiu politycznym, chcą być aktywni i być częścią procesu tworzenia nowego społeczeństwa. Zadaniem organizacji, którą reprezentuje jest wspieranie – pod auspicjami zachodnich państw – wspieranie młodych na Bałkanach Zachodnich. Wspiera ludzi młodych w ich przedsięwzięciach, jako że stabilizacja gospodarcza wprost zależy od stabilności politycznej, a to mogą nam zapewnić tylko przyszłe pokolenia. Największym problemem jest ucieczka młodych z regionu. Szukają oni lepszych perspektyw za granicą – jednak, jak zauważył Hani, poznanie sąsiadów i ich krajów z pewnością pomoże ludziom wkraczającym w dorosłość lepiej przygotować się do przyszłego życia.

Svetlana Stefanović, dyrektor wykonawcza Fundacji BFPE (Belgradzki Fundusz Doskonałości Politycznej) na rzecz odpowiedzialnego społeczeństwa, podkreśliła, że młodzi muszą mieć szanse, by wyrazić swój głos, a my musimy stworzyć takie warunki, żeby ten głos został usłyszany. Problemem jest brak zrozumienia ludzi młodych i ich problemów. Młodzi nie są zaangażowani w proces decyzyjny, który przecież nierzadko dotyczy właśnie ich samych, a przywódcy polityczni nie wiedzą jak młodym pomóc, w jaki sposób wprowadzić i zachęcić ich do udziału w życiu politycznym kraju. Podsumowując, trzeba zachęcić młode pokolenie do zabrania głosu i zmotywować ich do działania.

Poseł Mirosława Stachowiak-Różecka, przewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży zgodziła się ze stwierdzeniem, że młodzież nie garnie się do polityki, a zarazem nie chce wziąć odpowiedzialności za własną przyszłość. Zdaniem Stachowiak-Różyckiej należy położyć większy nacisk na edukację – większość młodych nie rozumie procesów wyborczych ani na szczeblu krajowym, ani samorządowym. Oczywiście, należy z młodymi rozmawiać, tłumaczyć, uwypuklać problemy wynikające z nieostrożnego korzystania z mediów. Jednak ciężko jest zachęcić młode pokolenia do polityki, ponieważ wizerunek polityki i polityków jest w ich oczach jednoznacznie negatywny. I to również jest obszar do zmiany – jeśli chcemy zachęcić młodych ludzi do aktywności politycznej i społecznej.

Więcej szczegółów na temat wydarzenia dostępnych jest na stronie www.forum-ekonomiczne.pl 

Pt., 13 Wrz. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Joanna Gryboś-Chechelska