Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Najskuteczniejsze samorządy w pozyskiwaniu środków z UE

Najskuteczniejsze samorządy w pozyskiwaniu środków z UE fotolia.pl

Ponad 84 mld zł wydały z unijnych pieniędzy polskie samorządy w ostatnich siedmiu latach. Niewykluczone, że w kolejnej perspektywie do 2020 roku będą mogły wydać o 10 mld zł więcej. Ułatwić ma to m.in. złagodzenie ograniczeń związanych z zaciąganiem kredytów na realizację projektów współfinansowanych z Funduszy Europejskich. O możliwościach wykorzystania przez samorządy unijnych środków, mówiono podczas debaty towarzyszącej gali wręczenia nagród laureatom Rankingu Samorządów 2014. Uczestniczył w niej wiceminister Paweł Orłowski.

Samorządy są największym beneficjentem Funduszy Europejskich w obecnej perspektywie i pozostaną jednym z głównych odbiorców unijnego wsparcia w kolejnych latach – podkreślił wiceminister Orłowski. Istotną zmianą, jest wyłączenie z limitu zadłużenia tych zobowiązań, które zostały zaciągnięte w związku z umową zawartą na realizację projektów finansowanych w co najmniej 60 proc. z europejskich pieniędzy. Wyłączenie dotyczy całego okresu spłaty zobowiązań. – Rozwiązanie to poprawi zdolność samorządów do wykorzystania środków unijnych. Odnosi się ono do zadań, projektów i programów finansowanych w przeważającej mierze ze środków UE, co ułatwi JST realizację przedsięwzięć wymagających znacznych nakładów ze środków własnych – powiedział wiceszef resortu. W latach 2014-2020 stosowana będzie także zasada maksymalnej dopuszczalnej wysokości unijnego współfinansowania możliwej dla poszczególnych typów projektów i beneficjentów. – Oznacza to zapewnienie mniejszego wkładu własnego przez samorządy oraz łatwiejsze pozyskiwanie funduszy przez mniej zamożne z nich. Należy również pamiętać, że w negocjacjach budżetowych utrzymaliśmy kwalifikowalność podatku VAT – poinformował wiceminister infrastruktury i rozwoju. Jednocześnie zaznaczył, że projekty realizowane z udziałem środków UE nie są główną przyczyną zadłużenia JST, o czym świadczą dane Ministerstwa Finansów. Konieczność zapewnienia wkładu własnego do projektów unijnych w 2013 r. generowała niespełna 15 proc. długu JST.

Wiceminister przypomniał, że inwestycje ze środków europejskich będą skoncentrować się na najbardziej prorozwojowych przedsięwzięciach, które przyczynią się do wzmocnienia konkurencyjności i innowacyjności naszej gospodarki. Nie uda się tego osiągnąć bez tworzenia przez samorządy korzystnych warunków do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości oraz zachęt dla nowych inwestorów.

Jedną z kategorii ocenianych przez kapitułę organizowanego przez redakcję Rzeczpospolitej rankingu, jest wykorzystanie Funduszy Europejskich. Wiceminister Paweł Orłowski wręczył nagrody przedstawicielom samorządów wyróżnionych w tej dziedzinie. Są nimi:

Gminy wiejskie:

  • I miejsce Ożarowice (województwo śląskie),
  • II miejsce Bukowina Tatrzańska (Małopolska),
  • III miejsce Nieporęt (Mazowsze).

Gminy miejskie i miejsko-wiejskie:

  • I miejsce dla Szczawnicy (Małopolska),
  • II miejsce Krynica Morska (województwo pomorskie),
  • III miejsce Białobrzegi (Mazowsze),

Miasta na prawach powiatu:

  • I miejsce dla Dąbrowy Górniczej (województwo śląskie),
  • II miejsce Przemyśl (Podkarpacie),
  • III miejsce Toruń (województwo kujawsko-pomorskie).

Źródło: MIR

Niedz., 20 Lp. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka