Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

W tym tygodniu w parlamencie. Samorządy na tapecie

W tym tygodniu w parlamencie. Samorządy na tapecie fotolia.pl
 
W bieżącym tygodniu wypadnie 65. posiedzenie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, które zaplanowano na 2-4 kwietnia. Sprawy dotyczące samorządu poruszane będą na towarzyszących obradom plenarnym posiedzeniach komisji sejmowych, a także senackich.
 
1 kwietnia (wtorek)
 
We wtorek dalszy ciąg rozpatrywania przedstawionego przez Prezydenta RP projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu (druk nr 1525). Zajmuje się tym projektem podkomisja nadzwyczajna, której skład wybrano z trzech komisji infrastruktury, komisji kultury orz komisji samorządu). Projekt wpłynął w lipcu ubiegłego roku.
 
Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zajmie się pierwszym czytaniem poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (druk nr 2254). Jest to projekt głośny medialnie z powodu akcji protestacyjnej zorganizowanej w sejmowym budynku głównym przez grupę rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi. Projekt zakłada, iż w bieżącym roku koszt wprowadzenie wyższych świadczeń pielęgnacyjnych (ok. 200 mln zł) zostanie sfinansowany z pomniejszenia funduszu programu przebudowy dróg lokalnych. Tym samym zmniejszy się (zwiększona wcześniej) dostępna pula dla samorządów. Dlatego strona samorządowa wydała wspólne oświadczenie: http://www.zmp.poznan.pl/aktualnosc-1042-oswiadczenie_strony_samorzadowej.html .
 
Rząd przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2162). Dyskusja ogólna nad projektem odbędzie siena komisji nadzwyczajnej powołanej do rozpatrzenia tego projektu. Cel ustawy został sformułowano, jako ograniczanie niekorzystnego oddziaływania instalacji przemysłowych na środowisko poprzez skuteczniejsze zapobieganie i ograniczanie emisji zanieczyszczeń. Wynika ono z konieczności implementowania postanowień dyrektywy 2010/75/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 listopada 2010 r. w sprawie emisji przemysłowych (zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola) (Dz. Urz. UE L 334 z 17.12.2010, str. 17), zwanej dalej „dyrektywą IED”. Wśród podmiotów, które wymienia się w ocenie skutków regulacją są m.in. starostowie (prezydenci miast na prawach powiatu), jako organy właściwe do wydawania pozwoleń na wprowadzanie do środowiska substancji lub energii.
 
2 kwietnia (środa)
 
Podkomisja stała ds. transportu drogowego i drogownictwa (Komisji Infrastruktury) zajmie się na swoim posiedzeniu „głównymi problemami występującymi przy realizacji inwestycji prowadzonych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz propozycje ich rozwiązania”. Z kolei przed podkomisją stałą ds. monitorowania wykorzystania funduszy UE w zakresie infrastruktury (Komisji Infrastruktury) wystąpi przedstawiciel Ministra Infrastruktury i Rozwoju i przedstawi informację na temat remontów i inwestycji drogowych zaplanowanych w 2014 r. oraz perspektywy inwestycji realizowanych z udziałem środków UE do 2020 r., ze wskazaniem, które ciągi komunikacyjne zostaną zamknięte.
 
Komisje Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zajmą się rozpatrzeniem sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o ochronie przeciwpożarowej (druk 2030). Projekt zobowiązuje właścicieli domów i mieszkań do zakupu i instalacji urządzeń wykrywająych tlenek węgla. Zostawiając na marginesie kwestie zmuszania do zakupu urządzeń (na wzór alkomatów w każdym aucie), autorzy nie dostrzegają skutków dla budżetów JST, czyli jakby nie byli świadomi liczby mieszkań znajdujaych się w zasobach komunalnych. Na szczęście sprawozdanie podkomisji z 19 marca mówi, by projekt odrzucić.
 
Kolejne podejście do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o powiecie metropolitalnym (druk nr 2107) wykonają posłowie z komisji Administracji i Cyfryzacji oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Ten punkt został zdjęty z ostatniego posiedzeniu. Trwać będą także dalsze prace związane z propozycjami nowelizacji Kodeksu wyborczego (druk nr 1786).
 
Sprawy samorządowe znalazły się także w porządku obrad senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej: rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji (druk senacki nr 591, druki sejmowe nr 1929 i 2145); ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o cudzoziemcach (druk senacki nr 592, druki sejmowe nr 2132, 2214 i 2214-A); ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (druk senacki nr 582, druki sejmowe nr 1949, 2161 i 2161-A). 
 
3 kwietnia (czwartek)
 
Analiza propozycji nowelizacji prawa zamówień publicznych – ciąg dalszy. Podkomisja nadzwyczajna na czwartkowym posiedzeniu kontynuować będzie prace na poselskimi projektami (druki nr: 1076, 1226, 1335, 1653.
 
Komisja Polityki Społecznej i Rodziny oprócz wtorkowego omawiania poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (druk nr 2254) zajmie się także rozpatrzeniem rządowego projektu ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (druk nr 2252) oraz poselskich (rożnych klubów) projektów ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (druki nr 1766 i 1767).
 
Komisja Zdrowia kontynuować będzie prace nad ustawą o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (druk senacki nr 595, druki sejmowe nr 1849 i 2228).
 
Z kolei członkowie połączonych komisji: Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej pochyla się nad poselskim projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw dotyczących przekształceń własnościowych nieruchomości (druk nr 2134). Jak piszą sami autorzy (SLD) projekt ustawy jest kontynuacją prób rozwiązania problemu reprywatyzacji pracowniczych mieszkań zakładowych poprzez nowelizację przepisów ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o zmianie niektórych ustaw dotyczących nabywania własności nieruchomości. W wniesionej autopoprawce do projektu posłowie napisali, iż „Proponowana regulacja nie powoduje dodatkowych skutków finansowych w budżecie państwa lub budżetach jednostek samorządu terytorialnego. W związku z wejściem w życie projektowanej ustawy jednostki samorządu terytorialnego uzyskają znaczące korzyści finansowe, gdyż poprzez reprywatyzację pracowniczych mieszkań zakładowych nastąpi uwolnienie jednostek samorządu terytorialnego (także zakładów pracy), których nie są właścicielami, od obowiązku ponoszenia nakładów na mieszkania. Nakłady te w postaci remontów kapitalnych i bieżących, kosztów konserwacji i sprawowania zarządu tymi mieszkaniami przejmą najemcy i wspólnoty mieszkaniowe. W skali kraju zyski samorządu terytorialnego mogą sięgać wielu dziesiątek miliardów zł, gdyż problem dotyczy około 600 tys. mieszkań (wg danych GUS). Także część mieszkań jest obecnie własnością Skarbu Państwa. Na takie uwolnienie jednostek samorządu terytorialnego oraz Skarbu Państwa od kosztów utrzymania mieszkań zwracał uwagę Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 21 sierpnia 2008 r. Projekt ustawy nie przewiduje dodatkowych zwolnień w podatku dochodowym  w stosunku do przepisów obowiązujących.”
 
Źródło sejm.gov.pl
Niedz., 30 Mrz. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża