WSA w Łodzi: odstąpienie od uzasadnienia decyzji jest możliwe w razie pełnego uwzględnienia żądania strony.
Na wokandę WSA trafiła sprawa tocząca się w następstwie skargi na decyzję wójta w przedmiocie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego. Jak podniósł skarżący, w treści decyzji nie ustalono wysokości świadczenia, które stanowiło główny przedmiot toczącego się postępowania i nie sporządzono uzasadnienia. Sama decyzja organu nie uwzględniła zatem żądania strony w całości, pomijając jeden z istotnych aspektów.
Jak zauważył Sąd, tylko w przypadku gdy decyzja w całości czyni zadość żądaniom strony, w związku z brzmieniem art. 107 § 4 k.p.a. możliwe jest odstąpienie od uzasadnienia decyzji. Wyłączeniem jest wydawanie decyzji w sprawie, w której akt rozstrzyga sporne interesy lub jest wydawany na skutek odwołania. W dalszej kolejności, wykonanie uzasadnienia może być obligatoryjne w przypadku, gdy złożona została skarga. Wtedy, w trybie art. 54 § 2a p.p.s.a., organ sporządza uzasadnienie w ciągu 30 dni, tj. przed przekazaniem skargi sądowi administracyjnemu.
Analiza i zestawienie przepisów wskazanych w orzeczeniu prowadzi zatem do konkluzji, że organ I instancji ma prawo odstąpić od uzasadnienia decyzji, co nie wiąże się po jego stronie z żadnymi ujemnymi konsekwencjami. Z perspektywy strony ważną zmianą jest natomiast brak możliwości wniesienia odwołania na zasadach ogólnych, zamiast czego przysługuje jej prawo wniesienia skargi do sądu administracyjnego z pominięciem wcześniej wskazanego kroku obowiązującego w innych sytuacjach. Decyzja uwzględniająca w pełni żądania strony i wydana bez uzasadnienia stanowi bowiem decyzję ostateczną.
Należy przy tym jednak pamiętać, że umożliwiająca odstąpienie od uzasadnienia konieczność uwzględnienia żądania strony w całości nie zna wyjątków. Nieuwzględnienie jakiegokolwiek żądania pozbawia taką decyzję cech, o których mowa w poprzednim akapicie, a tym samym obliguje organ do sporządzenia uzasadnienia. Zmiany dotyczą również strony, która chcąc odwołać się od takiej decyzji, postępuje na warunkach ogólnych, tj. wnosząc odwołanie do organu II instancji (nie sądu administracyjnego).
W opisywanym przypadku, z uwagi na brak uwzględnienia żądania strony w całości, nie zachodziła możliwość złożenia skargi do sądu. Pociągnęło to za sobą konieczność jej odrzucenia jako skargi przedwczesnej, w trybie art. 58 § 1 pkt. 6 p.p.s.a.
Wyrok WSA w Łodzi z dnia 17 września 2024 r. (sygn. II SA/Łd 610/24) - orzeczenie nieprawomocne
Źródło: CBOSA