Elektroniczna Giełda Kapitału umożliwia zwiększenie dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego poprzez udostępnienie mechanizmu aukcji w czasie rzeczywistym, w który biorą udział banki oferując najkorzystniejsze oprocentowanie depozytów.
Zwiększenie dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego było fundamentem, na którym oparto Elektroniczną Giełdę Kapitału.
Jest to portal aukcyjny umożliwiający podmiotom szukającym wiarygodnych form inwestowania kapitału nawiązywanie kontaktu z podmiotami sektora bankowego oraz zawieranie najkorzystniejszych na rynku transakcji obsługi bankowych lokat kapitałowych.
Elektroniczna Giełda Kapitału jest narzędziem skierowanym przede wszystkim do inwestorów dysponujących w krótkim okresie czasu wolnymi środkami pieniężnymi. Za pomocą Elektronicznej Giełdy Kapitału inwestorzy wystawiają wolne środki pieniężne na aukcje, w trakcie których przystępujący – banki – licytują oprocentowaniem w skali roku.
Założenie konta i korzystanie z zasobów platformy jest bezpłatne, natomiast niezbędne koszty są oparte na rzeczywistym zysku z korzystania z Elektronicznej Giełdy Kapitału. Niezwykle prosta obsługa, oparta o przeglądarkę internetową, zaangażuje jedynie minimalne zasoby ludzkie i sprzętowe do realizacji transakcji na terenie całego kraju.
Elektroniczna Giełda Kapitału to platforma aukcyjna łącząca inwestorów dysponujących wolnymi środkami pieniężnymi oraz podmioty sektora bankowego oferujące lokaty, w tym lokaty indywidualnie negocjowane.
Polska, pomimo wielu zasług poszczególnych naukowców dla rozwoju różnych dziedzin nauki, raczej nie jest znana jako forpoczta innowacyjności. Tym bardziej zaskakuje fakt, iż to właśnie Polacy opracowali i wdrażają całkowicie innowacyjne rozwiązanie, które w pewnej mierze zmieni oblicze rynku finansowego. Co najważniejsze – zmiana ta będzie oparta o obecnie posiadane zasoby kapitału na rynku. Z danych Regionalnych Izb Obrachunkowych wynika, że sam tylko sektor samorządowy uzyskał w 2011 roku dochody z lokat na poziomie 635,079 mln zł. Zatem zwiększenie tych dochodów tylko o 20% to w warunkach 2011 roku grubo ponad 100 mln zł. Właśnie takie wyniki będą możliwe do uzyskania dzięki Elektronicznej Giełdzie Kapitału.
Na www.GieldaKapitalu.pl inwestorzy definiują aukcje wskazując wartość posiadanych wolnych środków pieniężnych oraz okres, w jakim są one przeznaczone do zdeponowania. Z drugiej strony podmioty objęte ustawą prawo bankowe biorą udział w aukcji poprzez składanie ofert oprocentowania depozytu w skali roku. Zastosowanie najbardziej rynkowego mechanizmu, jakim jest elektroniczna aukcja w czasie rzeczywistym, pozwala na maksymalizację dochodów z lokat. W wyniku aukcji zakończonej przybiciem obowiązkiem inwestora jest przekazanie do zwycięskiego banku środków w depozyt za zaoferowanym wynagrodzeniem.
Giełda spełnia prawne i formalne wymogi dotyczące lokowania wolnych środków pieniężnych przez jednostki samorządu terytorialnego. Procedura założenia lokaty za pośrednictwem Giełdy jest niezwykle prosta, przejrzysta oraz ogranicza koszty administracyjne związane z wyborem banku.
Centrum Rozwoju Kapitału sp. zo.o., które jest operatorem portalu zgłosiło rozwiązanie do ochrony prawnej z tytułu patentu na wynalazek w Urzędzie Patentowym RP. Ponadto Elektroniczna Giełda Kapitału jest jako produkt innowacyjny otrzymała wsparcie ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na uzyskanie ochrony patentowej na terenie Unii Europejskiej oraz USA.
Szczegółowe informacje na temat Elektronicznej Giełdy Kapitału znajdują się na stronie
www.gieldakapitalu.pl, a wersja demonstracyjna na stronie www.demo.gieldakapitalu.pl.
Wzory dokumentów formalno - prawnych znajdują się w zakładce "Jak założyć konto?".
Źródło: www.GieldaKapitalu.pl.