Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dochody z majątku bardziej istotne - resort finansów radzi gminom jak wykaraskać się długów

Dochody z majątku bardziej istotne - resort finansów radzi gminom jak wykaraskać się długów fotolia.pl

Portal Samorządowy prezentuje pomysły resortu finansów na wykaraskanie się przez gminy z długów. Przykładowo, samorządy mogą podreperować swoje budżety podwyższając podatki od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste oraz optymalizując podatki przy pomocy PPP – radzi Maciej Grabowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

- Zwiększyły się istotnie poziomy zadłużenia gmin, niektóre gminy zbliżyły się do limitu zadłużeń. Realizowane są duże projekty, w tym projekty infrastrukturalne. Decyzje, które są podejmowane przy okazji tych inwestycji będą wpływały na sposób zarządzania majątkiem jednostek samorządu terytorialnego w przyszłości. Stąd też dochody własne związane z majątkiem, który jest na terenie gminy, stają się szczególnie istotne - mówi Maciej Grabowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Z zebranych danych przez Ministerstwo Finansów wynika, że z podatku od nieruchomości polskie gminy pozyskują około 15 mld zł, w tym same metropolie ponad 3 mld zł.

- Gminy powinny aktywnie podchodzić do tego podatku różnicując maksymalne stawki zgodnie z ustawą – mówi dalej Grabowski.

Innym instrumentem dochodowym gmin wskazanym przez wiceministra jest opłata za użytkowanie wieczyste.

- Trzeba wziąć pod uwagę kontekst historyczny, część gmin z tego instrumentu może korzystać znacznie rzadziej niż inne. Natomiast on też jest istotny, przynosi łącznie około 860 mln zł rocznie – wyjaśnia Grabowski.

By działać bardziej aktywnie w kierunku zwiększenia efektywności finansowej zarządzania majątkiem, w szczególności majątkiem własnym, wiceminister finansów proponuje jednostkom samorządu terytorialnego także zwrócenie uwagi na wybór formuły realizowanych inwestycji infrastrukturalnych.

- Z punktu widzenia zasad podatku od nieruchomości obiekty gminy też są objęte tym podatkiem, tak więc gmina sama pobiera i sama go opłaca. To można zmienić – np. podejmując inwestycje infrastrukturalne w formule PPP. Wówczas np. wybudowana w formule PPP oczyszczalnia ścieków musi odprowadzać podatek od nieruchomości do gminy, a gmina nie jest obciążana tym podatkiem tak jakby sama ją sobie wybudowała. Zwracam na to uwagę, ponieważ często pomija się aspekt efektywności w zarządzaniu podatkowym w kontekście samego wyboru formuły inwestowania. W szczególności przy dużych projektach - które są realizowane - ten aspekt jest pomijany, a ma bardzo duże znaczenie zwłaszcza gdy inwestycja zostanie zakończona i gmina sama sobie będzie płaciła podatki albo też w innej formule będzie ten podatek pobierała – tłumaczy Grabowski.

- Samorządy mogą podreperować swoje budżety podwyższając podatki od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste oraz optymalizując podatki przy pomocy PPP – radzi Maciej Grabowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Niewykluczone, że samorządy szybko skorzystają z rad resortu finansów. Już bowiem dziarsko zabrały się za poprawę wpływów. Na razie z pomocą najprostszej metody – podwyżki czynszów dla lokatorów mieszkań komunalnych i socjalnych.

Takie podwyżki czekają w najbliższym czasie mieszkańców Sosnowca, gdzie czynsze mają wzrosnąć dwukrotnie, Olsztyna, Kluczborka, Chorzowa, Kalisza, Ustki oraz wielu innych miast i gmin, czytamy w Portalu Samorządowym.

Samorządowcy oficjalnie podwyżki czynszu argumentują tym, iż dzięki takim działaniom będzie możliwe lepsze zarządzanie budynkami. Środki z podwyżek w dużej mierze rzeczywiście mają pójść na niezbędne remonty i bieżące utrzymanie budynków komunalnych, których stan z roku na rok znacznie się pogarsza.

- Wpływy z podwyżki czynszu są na poziomie 8,3 mln zł, w całości przeznaczamy je na prace remontowe w utrzymywanych budynkach - wyjaśnia Andrzej Ostrowski, dyrektor Zarządu Mienia Komunalnego w Białymstoku.

Tak naprawdę jedno drugiego nie wyklucza. Zadania remontowe były zaplanowane od lat. W tym roku nie ma na nie pieniędzy, są więc podwyżki.

Źródło: Portal Samorządowy / fot. sxc.hu

Czw., 3 Mrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: