Czy w oświadczeniach majątkowych radnych w punkcie X „Zobowiązania pieniężne o wartości powyżej 10 tysięcy złotych” należy wpisywać kwotę tzw. debetu na rachunku oszczędnościowo- rozliczeniowym nawet jeśli na dzień 31 grudnia danego roku Składający oświadczenie posiadają dług w takiej formie (tj. powyżej 10 tys. złotych na rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowym), a już w styczniu czy w innym miesiącu zostanie on spłacone. Pytanie to pojawiło się w bazie dobrych praktyk prowadzonych przez MAiC w ramach projektu „Dobre prawo sprawne rządzenie”
Eksperci MAiC wyjaśniają, iż osoba zobowiązana do złożenia oświadczenia o swoim stanie majątkowym (oświadczenie majątkowe) jest zobowiązana do umieszczenia w nim informacji o wszelkich zobowiązaniach pieniężnych o wartości powyżej 10,000 zł. istniejących w jego majątku odrębnym lub majątku objętym wspólnością majątkową według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego. Oznacza to, że jeśli w dniu 31 grudnia roku poprzedniego w majątku tym istniało zobowiązanie pieniężne (niezależnie od okoliczności powstania) i wartość tego zobowiązania przekraczała kwotę 10,000 zł, osoba zobowiązana do złożenia oświadczenia majątkowego jest zobowiązana do umieszczenia informacji o tym długu w oświadczeniu. W konsekwencji należy przyjąć, że jeżeli w dniu 31 grudnia roku poprzedzającego istniał debet na ROR w wysokości powyżej 10.000 złotych to zobowiązanie takie powinno zostać wpisane do oświadczenia majątkowego.
W oświadczeniu majątkowym zamieszcza się informacje o wszelkich „zobowiązaniach pieniężnych o wartości 10.000 złotych”. W zakres tego pojęcia wchodzą zatem wszystkie te sytuacje, w których podmiot składający oświadczenie jest dłużnikiem innego podmiotu (z jakiegokolwiek tytułu). Powstały na ROR debet niewątpliwie nosi cechy „zobowiązania pieniężnego”. Powstanie bowiem na rachunku bankowym kwoty ujemnej (debetu) oznacza, że posiadacz rachunku jest dłużnikiem podmiotu prowadzącego rachunek (banku). Konsekwencją tego, jest fakt, że dłużnik będzie musiał swoje zobowiązanie wykonać poprzez wpłacenie określonej kwoty równiej kwocie należności wobec banku. Zatem sytuacja, w której na ROR powstaje debet, którego wartość przekracza kwotę 10.000 złotych należy uznać, za stan taki wyczerpujący hipotezę przepisu art. 24h ust. 1 pkt 4 u.s.g., a w konsekwencji podmiot zobowiązany do złożenia oświadczenia majątkowego powinien uwzględnić tę sytuację w składanym oświadczeniu.
Szczegółowe wyjaśnienia można znaleźć w bazie dobrych praktyk prowadzonej przez MAiC w ramach projektu "Dobre prawo sprawne rządzenie". Resort administracji zamieszcza tam odpowiedzi ekspertów na zapytania ze strony jednostek samorządu terytorialnego. System doradztwa prawnego przewidziany jest dla jednostek biorących udział w projekcie, jednak przygotowane porady prawne dostępne są dla wszystkich. Bazę dobrych praktyk można znaleźć tutaj.
Źródło: www.administracja.mac.gov.pl