Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Pensum w przedszkolu ustala gmina

Pensum w przedszkolu ustala gmina fotolia.pl

Pensum nauczyciela przedszkolnego uczącego pięcio- i sześciolatki określa  gmina, często biorąc pod uwagę proporcję liczby dzieci - odpowiada MEN na pytanie Czytelnika.

Za Serwisem Samorządowym Polskiej Agencji Prasowej publikujemy komentarze Ministerstwa Edukacji Narodowej do pytań o obowiązkowy wymiar godzin zajęć dla nauczycieli. Na te pytania minister Krystyna Szumilas nie zdążyła odpowiedzieć podczas czatu w redakcji serwisu samorzhądowego PAP.

Iwona Latowska-Downar: (...) Proszę o wyjaśnienie (w związku z art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela) - jaki wymiar czasu pracy ma mieć nauczyciel, który prowadzi zajęcia w oddziale rocznego przygotowania przedszkolnego, gdzie są dzieci 5-letnie, a jaki w oddziale rocznego przygotowania przedszkolnego, gdzie są dzieci 6-letnie. I jeszcze jedno: dlaczego w art. 14a w ust. 3 i 4 ustawy o systemie oświaty jest mowa tylko dzieciach 5-letnich, skoro do oddziału rocznego przygotowania przedszkolnego w okresie "przejściowym" wdrażania reformy do oddziałów tych uczęszczają również dzieci 6- letnie?

Odpowiedź MEN: Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dla nauczycieli przedszkoli określono w ustawie Karta Nauczyciela. Wymiar tych zajęć jest zróżnicowany w zależności od wieku dzieci, z którymi pracuje nauczyciel. W przypadku nauczycieli pracujących z grupami dzieci 6-letnich tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć wynosi 22 godziny, natomiast w przypadku nauczycieli pracujących z grupami dzieci młodszych (m.in. z grupą dzieci 5-letnich) wynosi 25 godzin.

Z uwagi na fakt, iż nauczyciele przedszkoli prowadzący zajęcia w grupach łączonych dzieci pięcio- i sześcioletnich nie zostali wymienieni w Karcie Nauczyciela, wobec tego organ prowadzący przedszkole wyznacza dla nich tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć, biorąc często pod uwagę proporcję liczby dzieci 5- i 6-letnich. W przypadku większości 5-latków w grupie ustala on dla nauczyciela wymiar 25 godzinny, natomiast w przypadku większej liczby 6-latków wymiar 22 godzinny.  

samorządowiec: Czy MEN planuje zmianę w ustawie Karta Nauczyciela dotyczącą art.42 ust. 3 tj. tygodniowej liczby godzin obowiązkowego wymiaru zajęć ujętych w punkcie 1 i 2 odnoszących się do nauczycieli przedszkoli 25 godzin w przypadku dzieci młodszych i 22 godziny w przypadku dzieci 6-letnich? Skoro niedawna tzw. „0", czyli roczne przygotowanie przedszkolne obowiązuje dzieci 5-letnie, może by coś tu uporządkować? Od 2014 roku 6-latków nie będzie w przedszkolu, ale póki co 5-latki też realizują zerówkę. Coś tu jest nie tak.

Odpowiedź MEN: 22-godzinne pensum w przypadku nauczyciela pracującego w wychowaniu przedszkolnym z dziećmi 6-letnimi to pozostałość z dawnych rozwiązań, gdy działały tzw. „zerówki", w których dzieci uczyły się czytać, pisać, liczyć itd. „Zerówka" była klasą wstępną do edukacji szkolnej. Obecnie obowiązującą podstawa programowa wychowania przedszkolnego inaczej podchodzi do edukacji dziecka - podstawowym sposobem poznawania świata przez dziecko ma być zabawa. Dotyczy to wszystkich dzieci korzystających z wychowania przedszkolnego, niezależnie od wieku. Wszystkie dzieci realizują te sama podstawę programową. Wobec tego dalsze różnicowanie pensum nie ma uzasadnienia.

źródło: samorzad.pap.pl

Pt., 26 Kw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun