Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

PSL proponuje "trójpak samorządowy", którego celem ma być wzmocnienie powiatów

PSL proponuje fotolia.pl

Reforma powiatowych urzędów pracy, utworzenie samorządowego funduszu drogowego i wzmocnienie administracji zespolonej w powiatach to główne filary tzw. "trójpaku samorządowego" jakie podczas piątkowej konferencji zorganizowanej przez PSL przedstawił Przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego Piotr Zgorzelski.

12 kwietnia odbyła się w siedzibie Sejmu konferencja prasowa, zatytułowana „Potrzeba wzmocnienia powiatów".

Nim przedstawiony został "trójpak samorządowy" Poseł Piotr Zgorzelski odniósł się do sytuacji finansowej samorządów. W swoim wystąpieniu przypomniał, że 8 mld zł tracą rocznie polskie samorządy w wyniku wadliwej legislacji która doprowadziła do nierównowagi finansowania samorządów biorących na swoje barki ciężar rozwojowy.

Obrazując tą sytuację powiedział, iż samorządy zostały "obgryzione do samej kości i więcej nie są w stanie znieść". Dodał, że obecnie istnieje ogromna potrzeba szybkich prac nad projektem nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, które przyniosły w ubiegłym roku korporacje samorządowe (przyp. red. dot. akcji "Stawka większa niż 8 mld" - więcej szczegółów tutaj).

Poseł Piotr Zgorzelski poinformował, że w najbliższą środę podkomisja nadzywczajna rozpoczyna pracę nad tym projektem.

W dalszej części swojego wystąpienia poinformował o propozycji tzw. "trójpaku samorządowego" w ramach którego PSL będzie dążyło do zreformowania powiatowych urzędów pracy, utworzenia samorządowego funduszu drogowego, który miałby być budowany z podatku VAT pobieranego od inwestycji realizowanych w gminach, powiatach i województwach, a także wzmocnienia administracji zespolonej w powiatach, która z kolei miałaby się wiązać z funkcjonowaniem administracji zespolonej w powiatach. Zdaniem Posła Piotra Zgorzelskiego taka sytuacja pozwoliłaby na to, iż służby weterynaryjne, czy sanitarne funkcjonowały w sposób zorganizowany.

Obecny na konferencji Starosta legionowski Jan Grabiec poruszył fakt słabości powiatów mówiąc, że po wprowadzeniu nowych regulacji dotyczących limitu zadłużania się przez samorządy "całkiem bogaty podwarszawski powiat może wyremontować z własnych środków około kilometra rocznie". Kontynuując sygnalizował, że sytuacja ta doprowadzi do tego, że wyremontowanie wszystkich dróg w tym powiecie potrwa... 90 lat!

Swoje zdanie przedstawił również obecny na konferencji były Prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Jerzy Stępień, który zaakcentował, że obecnie "wyraźnie widać, że idea samorządności zaczyna nam się rozmywać", dodał przy tym, że jednym z problemów jest właśnie obniżenie dochodów samorządu.

Poniżej zamieszczamy linki do relacji z przebiegu konferencji oraz w załączniku niezbędne do podjęcia działania, aby samorząd powiatowy stał się sojusznikiem w pokonywaniu kryzysu.

Zapis filmowy konferencji - proszę kliknąć TUTAJ.

Relacja Serwisu Samorządowego PAP - proszę kliknąć TUTAJ.

Wzmocniony samorząd powiatowy sojusznikiem w pokonaniu kryzysu - proszę kliknąć TUTAJ.

Załączniki:
Pobierz ten plik (wzmocniony_samorzad_powiatowy_sojusznikiem_w_pokonaniu_kryzysu.pdf)Załącznik219 kB
Niedz., 14 Kw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka