Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Ciekawy projekt rewitalizacyjny

Ciekawy projekt rewitalizacyjny fotolia.pl

Rewitalizacja Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy trwa od 2006 r. We wnętrzach zabytkowych brył rozplanowano muzea. Zagospodarowano przestrzeń na zewnątrz, na której znalazły się łąka, plac zabaw oraz amfiteatr.  Odtworzono kanał Międzywodzia, przez który przerzucono trzy kładki łączące wyspę z bulwarami spacerowymi. Kolejnym etapem rewitalizacji jest architektura mariny. Położona w środku miasta przystań wraz z bulwarem i drewnianym pomostem tworzą niezwykłą przestrzeń publiczną. Rozstrzygnięto konkurs na architekturę przystani – zobacz zdjęcia zwycięskiego projektu.

Architektura Przystani Bydgoszcz ulokowana jest na trójkątnej działce, która od strony północno-wschodniej sąsiaduje z jazem, a od południowej z zabytkowym Młynem Rothera. W ogłoszonym w 2008 r. konkursie na marinę architekci mieli za zadanie zaprojektować obiekt, którego architektura nie byłaby konkurencją dla bryły wspomnianego Młyna Rothera, ale także jako przestrzeń użyteczności publicznej była charakterystycznym elementem bydgoskiego krajobrazu.

Najciekawsze rozwiązanie zaprezentowali architekci z pracowni APA Rokiccy. Ich bryła ma kształt litery V. Południowe skrzydło bryły ma wysokość 18 metrów. Takie rozwiązanie sprawiło, że jego bryła komponuje się z architekturą Młyna, a ustawione naprzeciwko siebie ściany mariny pięknie kadrują widok na bryłę Opery Nowej. Drugie skrzydło Przystani, które jest niższe połowę wyrasta równolegle do ulicy. Takie rozwiązanie sprawiło, że plac mariny osłonięty jest przed wzrokiem przechodniów, ale równocześnie otwarty na wodę.

Niezwykła architektura mariny to przede wszystkim charakterystyczny dach. Przechodzi płynnie w elewację, a niemalże na wysokości lustra wody zamienia się w taras. Ten nietypowy kształt jaki osiągnęli architekci przywodzi na myśl załamującą się falę. Cała bryła wykończona została panelami drewnianymi. Poziomy terenu scalono schodami oraz sosnowymi pomostami.

Architektura wnętrza bryły przystani jest bardzo prosta, a jej wnętrze zaaranżowane wręcz ascetycznie. Wchodzi się do niewielkiego holu, a sąsiadująca z nim klatka schodowa prowadzi do części południowej, w której znajdują się przestrzenie hotelowe i restauracja oraz zlokalizowanych na niższym poziomie w części północnej magazynów łodzi i kajaków. Większość wnętrza dzięki dużym przeszkleniom otwiera się na zewnątrz. Architekci oprócz niezwykłej bryły mariny zaprojektowali także wykończony granitową kostką bulwar spacerowy, który wije się wzdłuż grobli, przy samej rzece. Znajdująca się poniżej sosnowa keja służyć bydgoskim wodniakom.

Fotografie projektu można zobaczyc tutaj.

Źródło: archirama.pl

Wt., 16 Kw. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża