Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Radioterapia z wykorzystaniem sztucznej inteligencji już w Polsce

Radioterapia z wykorzystaniem sztucznej inteligencji już w Polsce fot.canva

Zachodniopomorskie Centrum Onkologii to drugi ośrodek w Polsce, w którym pacjenci onkologiczni leczeni są przy użyciu precyzyjnej metody napromieniania – radioterapii adaptacyjnej.

To metoda, która pozwala precyzyjnie podać dawkę promieniowania do guza nowotworowego przy zachowaniu maksymalnej ochrony tkanek zdrowych i narządów. Punktem wyjścia do rozpoczęcia napromieniania jest uprzednio przygotowany przez lekarza i fizyka medycznego plan leczenia, nazywany planem referencyjnym. Po wykonaniu badania obrazowego opartego o tomografię komputerową CBCT przed każdą sesją terapeutyczną, lekarz radioterapeuta wyznacza rzeczywistą pozycję i modyfikuje obrysy narządów zdrowych, na bazie których system generuje adaptacyjny plan napromieniania. Plan adaptacyjny dodatkowo jest poddawany procedurze kontroli jakości wykonanej przez fizyka medycznego, zwykle opartej na obliczeniach niezależnym systemem planowania leczenia.

Zastosowanie technologii radioterapii adaptacyjnej powinno przyczynić się do poprawy wyników leczenia poprzez zmniejszenie ryzyka występowania odczynów popromiennych. W dalszej perspektywie czasu, poprzez intensyfikację leczenia napromienianiem w wybranych lokalizacjach, może prowadzić do poprawy wyników leczenia miejscowego.

Dzięki technologii HyperSight, system Ethos, pozwala na generowanie obrazów o lepszym kontraście i rozdzielczości przestrzennej w porównaniu do standardowego obrazowania przy użyciu wiązki stożkowej, co przedkłada się na precyzyjniejsze określenie położenia guza oraz narządów zdrowych. System Ethos wykorzystuje także sztuczną inteligencję do segmentacji konturów, system planowania leczenia wspomagany jest uczeniem maszynowym. Inteligentny silnik optymalizacji (IOE) do generowania planów adaptacyjnych oraz lepsza jakość obrazu CBCT do tworzenia planów adaptacyjnych online pozwalają zrealizować leczenie w typowym przedziale czasowym 15–30 minut.

Radioterapia adaptacyjna od czerwca tego roku jest realizowana w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii za pomocą akceleratora terapeutycznego ETHOS, wyposażonego w technologię HyperSight zakupioną w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016–2024. Dofinansowanie na zakup systemu planowania radioterapii, doposażenie stacji planowania i doposażenie akceleratora wyniosło 7 mln zł.

Źródło: onkologia.szczecin.pl 

Pt., 14 Czrw. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Patrycja Grebla-Tarasek