Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dobry Klimat dla Powiatów - zapraszamy do współpracy

Dobry Klimat dla Powiatów - zapraszamy do współpracy fotolia.pl

Pod tym tytułem kryje się projekt realizowany wspólnie przez Instytut na rzecz Ekorozwoju, Związek Powiatów Polskich oraz Community Energy Plus (Wielka Brytania) w ramach europejskiego programu LIFE+. Jednym z celów tego przedsięwzięcia jest włączenie powiatów w działania prowadzące do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz służące lepszej adaptacji do zmian klimatu. Projekt będzie trwał 5 lat.

Monitorowanie przez Lokalnych Inicjatorów Społeczeństwa Obywatelskiego działań powiatów na rzecz ochrony klimatu w wybranych 110 powiatach
Pod koniec 2011 roku oraz na przełomie 2014 i 2015 roku przeprowadzone zostaną sondażowe dotyczące świadomości ekologicznej oraz działań powiatu na rzecz ochrony klimatu i adaptacji do zmian klimatycznych. Wyniki tych badań mają na celu wsparcie lokalnego społeczeństwa obywatelskiego, poprzez dostarczenie informacji o tym, w jakim stopniu powiat jest zaangażowany w ochronę klimatu.

Debaty lokalne
Na przełomie 2012 i 2013 roku odbędzie się 85 debat lokalnych. Debaty będą okazją, aby władze, administracja, biznes i mieszkańcy spotkali się i wspólnie porozmawiali o perspektywach działania ich jednostki samorządowej na rzecz ochrony klimatu i adaptacji do jego zmian oraz rozwoju gospodarki na swoim terenie. Aktywni uczestnicy najbardziej owocnych debat zostaną nagrodzeni możliwością finansowanego z projektu wyjazdu szkoleniowego do Kornwalii – pierwszego brytyjskiego regionu niskowęglowego.

Konferencje regionalne
Konferencje mają na celu zacieśnianie współpracy na rzecz ochrony klimatu pomiędzy samymi samorządami. Odbędzie się 16 takich konferencji w 2013 i 2014 roku. Konferencje skierowane są w pierwszej kolejności do przedstawicieli władz i urzędów powiatowych, lecz mile widziani będą także reprezentanci gminnego lub wojewódzkiego szczebla samorządów. Konferencje będą początkiem kształtowania się Sieci powiatów działających na rzecz ochrony klimatu Dla reprezentantów samorządów takie konferencje na pewno będą cennym forum wymiany doświadczeń i zdobywania wiedzy o ochronie klimatu i adaptacji do jego zmian.

Sieć powiatów na rzecz klimatu
Sieć powiatów będzie skupiała najbardziej chętne i aktywne powiaty uczestniczące w projekcie. Działalność sieci będzie oparta na wspólnej deklaracji jej uczestników, że będą realizowały ustalony cel w zakresie ochrony klimatu oraz aktywnej adaptacji do zmian klimatu. Cel, jak i tekst deklaracji, będzie ustalony w gronie samych zainteresowanych. Powiaty, które od samego początku będą uczestniczyły w pisaniu tekstu deklaracji (tzw. Grupa Inicjatywna), będą mogły liczyć na wykonanie dla niej obliczeń śladu węglowego ze środków i przy pomocy ekspertów zaangażowanych w projekt. Ze względu na demonstracyjny charakter tych działań, osiągnięcia tych powiatów będą promowane w całym kraju.

Obliczenia śladu węglowego
Ślad węglowy jest wskaźnikiem określającym całkowitą wielkość emisji gazów cieplarnianych danej jednostki administracyjnej spowodowaną bezpośrednio lub pośrednio działalnością człowieka. To zwykle pierwszy krok do przygotowania rzeczowego programu działań na rzecz ochrony klimatu. Dla pierwszych 5. chętnych członków Grupy Inicjatywnej przewidziano wykonanie oceny śladu węglowego w 2011 i 2015 roku na koszt projektu.

Pilotażowy Program Niskowęglowego Rozwoju
Program Niskowęglowego Rozwoju to kompleksowy program rozwoju, zakładający, że emisja dwutlenku węgla zostanie ograniczona do 2020 roku w stosunku do roku 2005 lub lat następnych co najmniej o 20%. Dla potrzeb realizacji tego celu w ramach program przewiduje się przygotowanie działań, których finansowanie przynajmniej w istotnej części będzie możliwe z funduszy UE dostępnych w okresie 2014-2020. Spośród zgłaszających się do projektu miast powiatowych zostanie wybrane to o najbardziej zdecydowanej deklaracji działania na rzecz ochrony klimatu. Dla niego projekt pokryje koszty i zapewni eksperckie przygotowanie takiego Programu oraz program konsultacji społecznych. Wykonany dokument ma mieć charakter demonstracyjny dla innych samorządów. Program ma być przygotowywany do 2015 roku.

Projekt rozpoczął się 1 września 2010 roku i będzie realizowany do końca sierpnia 2015 roku. Zapraszamy zainteresowane powiaty do zgłaszania się do projektu. Aktywny udział w projekcie oznaczał będzie także dodatkowe punkty w rankingu powiatów. Zapraszamy do składania deklaracji uczestnictwa, są jeszcze wolne miejsca. Udział w projekcie nie wymaga wkładu własnego.

Szczegółowych informacji udziela Tadeusz Narkun, email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 18 477 86 00.

Sob., 29 St. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun