Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Turystyczny produkt powiatów

Turystyczny produkt powiatów fotolia.pl

455 kilometrów tras samochodowych, 37 miejscowości, 53 wyselekcjonowane obiekty i miejsca związane z walkami I wojny światowej to w największym skrócie "Małopolski odcinek Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej" - ogólnopolskiego produktu turystycznego.

21 listopada w szymbarskim Kasztelu podpisano umowę o dofinansowaniu projektu o wartości 6 666 664 zł, przy czym dofinansowanie zewnętrzne wynosi 4 999 998 zł.

W ramach projektu na terenie powiatu Gorlickiego powstanie jedna z trzech małopolskich pętli tematycznych – „Bitwa Gorlicka”.

Realizować będą go powiat gorlicki, miasta Gorlice i Biecz oraz gminy Gorlice, Sękowa, Łużna i Uście Gorlickie. Zrealizowane zostaną ścieżki pieszo rowerowe z miejscami odpoczynku, oznakowaniami turystycznymi i historycznymi (6,6 km w Gorlicach, 7,2 km w gminie Gorlice, 1,3 km w gminie Sękowa i 12 km w gminie Biecz). Kasztel w Szymbarku wzbogaci się o ścieżkę edukacyjną oraz wyposażenie kina plenerowego. Powstanie tam również ekspozycja militarna -  sztab dowodzenia 11 Armii Niemieckiej generała Augusta von Mackensena w postaci około 10 figur przedstawiających dowództwo bitwy, makiety obrazującej ukształtowanie terenu i rozmieszczenie wojsk oraz  mapy strategiczne operacji gorlickiej. W gminie Łużna wykonana zostanie odbudowa gontyny na cmentarzu wojennym nr 123 na wzgórzu Pustki.

Projekt obejmuje również remont cmentarza nr 46 zaprojektowanego przez Duszana Jurkowicza. Cmentarz ten znajduje się w Koniecznej w paśmie granicznym na wzgórzu Beskidem. W tej wojennej nekropolii, w 6 grobach zbiorowych i 48 pojedynczych pochowano 168 żołnierzy austro-węgierskich i 148 rosyjskich poległych w styczniu i lutym 1915r. Swój wieczny spoczynek znalazło tu wielu Słoweńców z 87 Pułku Piechoty (IR 87) z rejonem uzupełnień Celje.

Dwie pozostałe pętle tematyczne w Małopolsce powstaną w powiecie tarnowskim i w gminie Klucze.
"Chcielibyśmy jak najlepiej wykorzystać potencjał tkwiący w historycznych wydarzeniach z I wojny światowej, jakie miały miejsce na terenie Ziemi gorlickiej w 1915 roku, a także w wielu innych rejonach Polski. Chcemy przybliżyć wydarzenia z przed stu lat w sposób atrakcyjny, aby powstał trwały produkt turystyczny przyciągający turystów" – powiedział starosta Mirosław Wędrychowicz.
Swoje podpisy pod umową o dofinansowaniu projektu złożyli: marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, członek zarządu województwa małopolskiego Stanisław Sorys, starosta Gorlicki Mirosław Wędrychowicz, starosta tarnowski Mieczysław Kras, wójt gminy Klucze Kazimierz Ścieżko.

Źródło: halogorlice.pl

Pon., 26 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun