Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Prawo ochrony środowiska. Nowy taryfikator opłaty rejestracyjnej

Prawo ochrony środowiska. Nowy taryfikator opłaty rejestracyjnej fotolia.pl

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku – Prawo ochrony środowiska warunkiem rozpatrzenia wniosku o wydanie pozwolenia zintegrowanego jest wniesienie opłaty rejestracyjnej. Konkretną wysokość opłaty w poszczególnych kategoriach spraw określa minister właściwy do spraw środowiska kierując się w szczególności zakresem dokumentacji niezbędnej do wydania pozwolenia ze względu na skalę i rodzaj działalności prowadzonej w instalacjach. Obecny taryfikator – ustalony ponad 10 lat temu (rozporządzenie w tej sprawie nosi datę 4 listopada 2002 roku) – ulegnie zmianom.

Minister Środowiska przedłożył bowiem projekt swojego rozporządzenia w sprawie wysokości opłat rejestracyjnych. Podstawowa zmiana jest związana ze zmianą waluty, w której następuje ustalenie wysokości opłaty. Obecne przepisy Prawa ochrony środowiska określały maksymalny limit opłaty w euro, co pociągnęło za sobą konieczność wyliczania stawki opłaty w tej właśnie walucie, po to by przed dokonaniem przelewu na rachunek NFOŚiGW dokonać przeliczenia wyznaczonej uprzednio kwoty na złotówki. Dzięki wchodzącym w dniu 1 stycznia 2013 roku zmianom ustawowym opłata od razu będzie mogła być naliczana w złotówkach.

Druga grupa zmian jest konsekwencją konieczności uwzględnienia w treści rozporządzenia nowych rodzajów instalacji, dla których wymagane będzie pozwolenie zintegrowane. Obecny wykaz ulegnie rozbudowie o 11 rodzajów instalacji, w tym np. instalacje do produkcji tlenku magnezu w piecach o zdolności produkcyjnej ponad 50 ton na dobę, instalacje do produkcji płyt drewnopochodnych o zdolności produkcyjnej ponad 600 m3 na dobę, czy też instalacje do termicznego przekształcania odpadów innych niż niebezpieczne o zdolności przetwarzania ponad 3 tony na godzinę.

Projekt rozporządzenia będzie opiniowany na najbliższym posiedzeniu Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska.

Niedz., 18 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski