Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Stan przygotowań do publicznej własności odpadów

Stan przygotowań do publicznej własności odpadów fotolia.pl

Na posiedzeniu plenarnym Komisji Wspólnej w dniu 31 października Ministerstwo Środowiska przestawiło informację dotyczącą stanu wdrażania przez samorządy nowych rozwiązań wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przypominamy, że zgodnie z decyzją parlamentu już w przyszłym roku wprowadzona zostaje publiczna własność odpadów.

Do końca pierwszego półrocza b.r. sejmiku województw miały uchwalić aktualizacje wojewódzkich planów gospodarki odpadami. W ustawowym terminie z obowiązku wywiązało się 7 województw – najwcześniej uczyniło to województwo warmińsko-mazurskie (choć paradoksalnie obecnie jest jedynym województwem, które nie ma zaktualizowanego planu – uchwała sejmiku została bowiem uchylona przez wojewodę – wobec skargi województwa jest badana przez sąd administracyjny). Ostatnim województwem, które uchwaliło aktualizację było województwo mazowieckie – w dniu 22 października.

Nie później niż do końca b.r. mają zostać uchwalone nowe regulaminy utrzymania czystości i porządku na terenie gminy – przesądzające o docelowym modelu gospodarki odpadami. Przejęcie obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie odbioru odpadów ma nastąpić z dniem 1 lipca 2013 roku; z tym też dniem są uprawnione do poboru opłat. Stan przygotowań gmin został oceniony na podstawie badania ankietowego przeprowadzonego na przełomie czerwca i lipca. Wypełnione ankiety zwróciło 1.818 gmin, z czego 1.705 gmin wypełniło ankiety prawidłowo. Dalsze informacje są dotyczą właśnie tej grupy gmin.

Okazuje się, że aż 70,91% gmin zamierza realizować zadania związane z gospodarką odpadami komunalnymi samodzielnie. Większość gmin na przełomie czerwca i lipca prowadziło dopiero prace wstępne dotyczące analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi (54,54%). Pełną analizę miało przeprowadzone nie więcej niż 1,47% gmin. Podobnie wygląda statystyka w odniesieniu do zaawansowania prac nad regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy – żadnych działań nie podjęło 47,39% gmin, a na etapie prac wstępnych jest kolejne 42,35%. W tej sytuacji nie może dziwić, że prawie ¾ gmin (dokładnie 73,37%) nie podjęło jeszcze działań dotyczących opracowania SIWZ do przetargu na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.

W odniesieniu do niektórych aspektów merytorycznych:

  • 60% gmin planuje objęcie systemem tych nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy;
  • przeważająca większość gmin zamierza naliczać opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w oparciu o liczbę mieszkańców (82,58%);
  • prawie 2/3 gmin (61,18%) nie zdecydowało w jaki sposób będzie organizowany system selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
Wt., 6 Lst. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Grzegorz P. Kubalski