Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Karta demokratycznego zastosowania monitoringu wizyjnego

Karta demokratycznego zastosowania monitoringu wizyjnego fotolia.pl

Karta demokratycznego zastosowania monitoringu wizyjnego została opracowana z inicjatywy European Forum for Urban Security (EFUS), powołanego w 1987 r. w Barcelonie. Forum jest wspierane przez Radę Europy i zrzesza 300 miast oraz ekspertów zajmujących się bezpieczeństwem z całej Europy. Polska wersja językowa Karty została zaprezentowana na częstochowskiej konferencji „Miasto monitorowane – personel, aspekty prawne i technika systemów CCTV”.

Ten bardzo ważny dokument dla publicznych i prywatnych użytkowników w Polsce wprowadza wysokie standardy stosowania systemów CCTV. W naszym kraju niestety nie opracowano dokumentu, który całościowo regulowałby użytkowanie monitoringu wizyjnego. Za to coraz częściej – praktycznie codziennie – w różnych miejscach można natknąć się na kamery CCTV. Systemy monitoringu wizyjnego wciąż budzą kontrowersje i obawy związane z zagrożeniem dla prywatności. Karta demokratycznego zastosowania monitoringu wizyjnego nie jest obligatoryjna, ale wiele przemawia za tym, żeby ją przyjąć w mieście lub w firmie.

Karta zawiera siedem zasad:

  • legalności
  • niezbędności (w tym celowości)
  • proporcjonalności
  • przejrzystości
  • odpowiedzialności
  • niezależnej kontroli
  • udziału obywateli (partycypacji).

Niektóre z nich, jak zasada legalności czy proporcjonalności, są zapisane w Konstytucji RP. Inne, jak zasada niezależnej kontroli czy transparentności, nie pojawiają się w ustawach, ale są potrzebne, ponieważ zwiększają standardy działania systemu CCTV.

Korzyści dla miasta (lub firmy) przyjmującego Kartę

Miasto może publicznie zadeklarować, że system monitoringu wizyjnego działa zgodnie z europejskim i polskim prawem. Zyskuje pewność, że będzie skuteczny – przeprowadza montaż kamer na podstawie dokładnej analizy zagrożeń, dzięki temu system CCTV służy do zwalczania konkretnych problemów i został oceniony jako najlepsze spośród dostępnych narzędzi. Również w przypadku rozbudowy miasto może mieć pewność utrzymania wysokich standardów i zgodności z przyjętą polityką na rzecz bezpieczeństwa. Informowanie o systemie CCTV zgodne ze standardami Karty buduje zaufanie mieszkańców do systemu i usuwa obawy przed Wielkim Bratem. Miasto informuje o celach i osiągnięciach systemu, wprowadza oznaczenia stref monitorowanych. Mieszkańcy mogą łatwo się dowiedzieć, do kogo się zgłosić, gdyby stali się ofiarami zdarzenia w miejscu, gdzie jest zainstalowana kamera. Każdy system ma ograniczenia. Wprowadzając standardy zawarte w Karcie, miasto zmniejsza ryzyko, że system nie zadziała w przypadku zdarzenia w obszarze monitorowanym. Co równie ważne, władze miasta zabezpieczają się przed potencjalnymi roszczeniami ze strony osób poszkodowanych.

Korzyści dla mieszkańców

Mogą cieszyć się bezpieczeństwem zapewnianym przez system monitoringu wizyjnego, wiedząc, że ich obywatelskie i konstytucyjne wolności są chronione – mają pewność, że kamery nie zaglądają im do okien, a nagrania z ich udziałem są dobrze chronione. Nieufność wobec systemów CCTV pojawia się, gdy mieszkańcy nie mają wpływu na to że, są obserwowani. Karta wprowadza mechanizmy konsultacji, które pozwalają mieszkańcom decydować, np. czy zgadzają się na ich obserwowanie, gdy opalają się na kocu w parku. Udział w konsultacjach włącza mieszkańców również w inne inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa w mieście lub swojej dzielnicy. Wprowadzenie zasady niezależnej kontroli (innymi słowy oceny, czy system spełnia standardy zawarte w Karcie) daje mieszkańcom pewność, że operatorzy etycznie prowadzą obserwację, utrzymanie systemu się opłaca, a efekty – ograniczenie zniszczeń, mniej agresji – rekompensują koszty opłacane z miejskiej kasy.

Jak wprowadzić Kartę w życie?

  • Przeanalizować krok po kroku, czy system monitoringu wizyjnego spełnia standardy zawarte w Karcie.
  • Wprowadzić brakujące standardy.
  • Umieścić widoczną informację na stronie internetowej: „System monitoringu wizyjnego miasta działa zgodnie ze standardami europejskiej Karty demokratycznego zastosowania monitoringu wizyjnego.”
  • Dodać elektroniczną wersję Karty, aby każdy mógł zapoznać się ze standardami, o których mowa.
  • Każda następna rozbudowa czy modyfikacja systemu powinna być przeprowadzana zgodnie ze standardami zawartymi w Karcie.

Pełen tekst karty dostępny jest tutaj

Źródło: http://www.sa-portal.pl

Niedz., 23 Wrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: