Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Opolskie kończy budowę internetowego systemu informacji przestrzennej

Opolskie kończy budowę internetowego systemu informacji przestrzennej fotolia.pl

Które z zabytków w regionie mogą być narażone na niebezpieczeństwo podczas zagrażającej nam powodzi? Czy oferowana lokalizacja inwestycji rzeczywiście jest tak atrakcyjna, jak deklaruje oferent? Jak daleko z naszego nowego domu będziemy mieć do przychodni i przedszkola? Między innymi odpowiedzi na takie pytania będzie mogli poszukać w serwisie www.mapy.opolskie.pl.

Serwis powstał w ramach projektu „Opolskie w Internecie - system informacji przestrzennej i portal informacyjno-promocyjny województwa opolskiego", realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.

Samorząd województwa opolskiego, który był beneficjentem nowatorskiego w skali kraju projektu, podjął się budowy regionalnego systemu informacji przestrzennej województwa opolskiego, mając na względzie przede wszystkim unijną dyrektywę z 2007 roku, ustanawiającą infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie Europejskiej i mówiącą o powszechnym dostępie do danych przestrzennych. Przyjęty w projekcie sposób tworzenia i budowy regionalnego systemu informacji geograficznej oraz portali internetowych województwa opolskiego to innowacyjne i nowoczesne rozwiązanie prezentowania informacji o Opolszczyźnie. Zintegrowane systemy zarządzania serwisami internetowymi, integralna i dobrze współdziałająca informacja przestrzenna oraz moduł e-urząd zrealizowane w ramach projektu pozwalają na usprawnienie pracy oraz otwarcie nowych płaszczyzn współpracy międzyinstytucjonalnej w regionie.

Celem projektu było utworzenie regionalnego systemu informacji przestrzennej, który umożliwia gromadzenie danych przestrzennych, przeprowadzanie na ich podstawie różnych analiz przestrzennych oraz udostępnianie i prezentowanie wybranych danych przy pomocy e–usług klientom fizycznym i instytucjonalnym. System będzie służył administracji publicznej, ale także inwestorom, przedsiębiorcom i wszystkim zainteresowanym informacją o regionie.

Jego zaletą jest przede wszystkim zintegrowanie wszystkich baz danych oraz ich lokalizacja na mapach. – W jeden spójny system „pospinano" rozproszone do tej pory dane, gromadzone przez samorząd województwa i inne instytucje – mówiła Edyta Wenzel-Borkowska, kierownik projektu. – Dzięki temu np. prace analityczne, które podczas pamiętnej powodzi w 1997 roku trwały kilka dni i nocy, dziś możemy wykonać w ciągu kilku minut. To korzyści dla całego regionu, ale też gospodarność czasu i środków.

Ortofotomapy, które są istotną częścią systemu, zostały opracowane na podstawie zdjęć lotniczych i dokładnego laserowego scanningu terenu. W efekcie to niezwykle dokładne – niemal z dokładnością do 10 cm – odwzorowane całego terenu. Na mapy można nałożyć około 600 warstw tematycznych, które są elementami systemu, zawierającego około 23 tysięcy rodzajów obiektów. W oparciu o zgromadzone dane można tworzyć także własne mapy, można też je zamieszczać na dowolnych stronach internetowych. Elementem projektu są także wizualizacje najciekawszych obiektów zabytkowych w regionie w formacie 3D – możemy oglądać w ten sposób m.in. pałac w Mosznej, nyską katedrę, zamek brzeski czy zabytki Opola. To nie tylko ciekawa promocja regionu, ale także nieocenione źródło do ewentualnych prac konserwatorskich.

Projekt znajduje się w fazie końcowych testów, zostanie zakończony do końca października br.

Projekt „Opolskie w Internecie - system informacji przestrzennej i portal informacyjno-promocyjny województwa opolskiego" realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013, Oś priorytetowa „Społeczeństwo Informacyjne", Działanie „Moduły Informacyjne, platformy e-usług i bazy danych". Całkowita wartość projektu to kwota 9 961 618,56 zł (w tym dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Opolskiego na lata 2007-2013 w wysokości 85% całkowitych wydatków kwalifikowalnych w kwocie 8 339 369,85 zł oraz wkład własny w wysokości 15% całkowitych wydatków kwalifikowalnych w kwocie 1 471 653,51 zł).

Źródło: polskaszerokopasmowa.pl, Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego

Pon., 17 Wrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka