Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Polacy na prowadzeniu! W największych w historii Komisji Europejskiej konsultacjach społecznych online

Polacy na prowadzeniu! W największych w historii Komisji Europejskiej konsultacjach społecznych online fotolia.pl

Polacy na prowadzeniu! W największych w historii Komisji Europejskiej konsultacjach społecznych online „Twoje prawa, Twoja przyszłość" najwięcej ankiet nadeszło właśnie z Polski. Obywatele Unii Europejskiej nadsyłają w nich m.in. propozycje zmian, jakie chcieliby wprowadzić w funkcjonowaniu wspólnoty w najbliższych latach. Konsultacje były otwarte do 9 września.

Tuż przed zakończeniem konsultacji „Twoje prawa, Twoja przyszłość" wiemy już, że to Polacy najczęściej wypełniali internetowe ankiety. W Dniu Europy, 9 maja, Komisja Europejska zwróciła się do obywateli Europy o pomoc w określeniu programu politycznego na kolejne lata oraz ukształtowaniu przyszłości Europy. Szeroko omawiane są propozycje dotyczące „unii politycznej", „federacji europejskiej" czy nawet „stanów zjednoczonych Europy". To ważne pytanie o przyszłość Unii Europejskiej powinno zajmować nie tylko polityków, ale także obywateli. Europejczycy mogą dzielić się opiniami np. w takich kwestiach – „Jak powinna rozwijać się Unia Europejska w najbliższej przyszłości?", „W jakiej Unii Europejskiej chciałbyś żyć w 2020 roku?". Konsultacje trwają do 9 września.

- W czasie, gdy debata polityczna w Europie wybiega w przyszłość i dotyczy różnych scenariuszy prawdziwej unii politycznej, gospodarczej i monetarnej, ważne jest, by umożliwić obywatelom wypowiedzenie się w sprawie ich własnej przyszłości. Te konsultacje pozwalają Europejczykom współtworzyć program UE w zakresie ich konkretnych praw jako obywateli UE i szerszym, w jakim kierunku miałaby pójść UE w przyszłości – powiedziała wiceprzewodnicząca Viviane Reding, komisarz UE do spraw sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa. - Aby pokonać kryzys, potrzebujemy silniejszej, a nie słabszej Europy. By tak się stało, potrzebujemy aktywnego udziału obywateli. Centralnym elementem wspólnej Europy są przecież prawa, troski i przyszłość jej obywateli. Dlatego właśnie to obywatele powinni przejąć ster w naszej wędrówce ku silniejszej i naprawdę zjednoczonej Europie.

W ramach konsultacji „Twoje prawa, Twoja przyszłość" Komisja pyta obywateli także o bardzo praktyczne przeszkody, na jakie napotykają w codziennym życiu, wykonując swoje prawa jako obywatele UE lub chcąc odwołać się do praw podstawowych zapisanych w prawie UE. Komisja pragnie poznać wszelkie trudności, z jakimi zmagają się Europejczycy, czy to podróżując po Europie, przekraczając granice, głosując lub kandydując w wyborach, czy też dokonując zakupów internetowych.

Opinie społeczeństwa zostaną bezpośrednio uwzględnione w programie politycznym Komisji na nadchodzące lata i będą stanowić podstawę sprawozdania dotyczącego obywatelstwa UE – 2013 r., które ma zostać przedstawione podczas kolejnego Dnia Europy, 9 maja 2013 r. Na wniosek Komisji rok 2013 ma być ogłoszony Europejskim Rokiem Obywateli. Umożliwi to prowadzenie debaty bezpośrednio z obywatelami w państwach członkowskich w ramach tzw. „Dialogu obywatelskiego", z których pierwszy ma się odbyć 27 września w Kadyksie.

Pierwsze sprawozdanie na temat obywatelstwa UE – 2010 r. wymienia 25 konkretnych działań mających na celu usunięcie przeszkód napotykanych przez obywateli UE przy korzystaniu z przysługujących im praw w UE. Od tego czasu Komisja pracowała nad realizacją swoich przyrzeczeń, przykładowo poprzez wzmocnienie praw ofiar przestępstw, ograniczenie biurokracji dla osób rejestrujących samochód w innym państwie UE, zakazanie stosowania dodatkowych opłat za korzystanie z kart kredytowych i domyślnie zaznaczonych pól dla osób dokonujących zakupów online oraz wzmocnienie prawa do rzetelnego procesu dla wszystkich obywateli UE.

W ciągu zaledwie trzech miesięcy od rozpoczęcia konsultacji w sprawie przyszłości Europy, tj. od 9 maja, wzięło w nich udział i wypełniło formularz online ponad 11000 osób. Wśród nich byli obywatele ze wszystkich państw członkowskich.

Krótki formularz można łatwo i szybko wypełnić w internecie http://ec.europa.eu/justice/opinion/your-rights-your-future/index_pl.htm.

Źródło: ec.europe.eu

Niedz., 9 Wrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka