Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Partnerstwo lokalne – ważny instrument polityki rozwoju

Partnerstwo lokalne – ważny instrument polityki rozwoju fotolia.pl

Zasada partnerstwa jest jedną z kluczowych zasad, na których opiera się programowanie i wdrażanie funduszy europejskich. Jednym ze sposobów rozwiązania problemów na obszarach funkcjonalnych, rekomendowanych przez Komisję Europejską na najbliższy okres polityki spójności 2014-2020, jest powszechne wykorzystanie podejścia znanego dotąd z programu LEADER, a zwanego Community Led Local Development CLLD (tłumaczonego na język polski jako „rozwój lokalny kierowany przez społeczność”). Stosowanie tej zasady będzie tematem najbliższego posiedzenia Krajowego Forum Terytorialnego, które zaplanowano na 12 września.

 Zasada partnerstwa

Podejście CLLD polega na tworzeniu lokalnych strategii rozwoju i budowaniu lokalnych partnerstw (Lokalnych Grup Działania). KE rekomenduje to podejście we wszystkich funduszach. Ma ono kilka elementów: (1) działania adresowane są do konkretnego obszaru, mniejszego niż region; (2) inicjatorem jest lokalna społeczność poprzez tworzenie lokalnych grup działania, obejmujących przedstawicieli sektora publicznego oraz prywatnego i społecznego; (3) wsparcie udzielane jest na podstawie zintegrowanej, wielosektorowej strategii odnoszącej się do specyficznych potrzeb i możliwości danego obszaru; (4) ważnymi elementami są także innowacja (definiowana na poziomie lokalnym), współpraca w sieci, a tam gdzie to wskazane - projekty współpracy. To jednolite podejście ma pozwolić również na integrowanie w ramach jednej lokalnej strategii wielu funduszy europejskich.

KFT o zasadzie partnerstwa

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wysłało pod koniec lipca do członków Komitetu Koordynacyjnego NSRO dokument "Programowanie Perspektywy 2014-2020 – uwarunkowania strategiczne" wraz z pytaniami dotyczącymi m.in. realizacji zasady partnerstwa. Wnioski z przesłanych ankiet posłużą m.in. jako materiał do dyskusji na najbliższym posiedzeniu KFT. Jego celem jest wymiana doświadczeń i opinii z związanych z poszukiwaniem rozwiązań zwiększających rolę zasady partnerstwa zarówno na poziomie zarządzania strategiami rozwoju kraju, jak i regionów i wspólnot lokalnych. W pierwszej części posiedzenia Forum tematem będzie funkcjonowanie partnerstwa na poziomie krajowym: rola regionalnych forów terytorialnych (ewent. innych analogicznych gremiów) oraz zalety i wady systemu komitetów monitorujących. W drugiej części spotkania kluczowym będzie dyskusja o doświadczeniach partnerstw lokalnych z obecnego okresu i wnioski na przyszłość.

Źródło: materiały na posiedzenie KFT, europa.eu

Wt., 4 Wrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża