Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kolejne zmiany w zasadach prowadzenia zestawienia zbiorczego nieruchomości Skarbu Państwa i JST

Kolejne zmiany w zasadach prowadzenia zestawienia zbiorczego nieruchomości Skarbu Państwa i JST fotolia.pl

Minister administracji i cyfryzacji przedstawił do zaopiniowania projekt rozporządzenia w sprawie uzupełnienia i uaktualnienia zestawienia zbiorczego nieruchomości Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego.

Projektowana regulacja wykonuje delegację ustawową zawartą w art. 4b ustawy z dnia 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2007 r. Nr 191, poz. 1365, z późn. zm.) dodaną w wyniku dokonanej nowelizacji ustawy. W przepisie delegującym określono uregulowania prawne w następujących kwestiach:

  • zakres uzupełnienia wykazu, o którym mowa w art. 1 ust. 1, sposób i forma przekazywania uzupełnionego wykazu i danych, o których mowa w art. 1a ust. 1 i 4, a także sposób dokonania uzupełnienia, o którym mowa w art. 1a ust. 6.
  • zakres informacji zawartych w sprawozdaniach, o których mowa w art. 4a ust. 1, sposób i forma przekazywania sprawozdań i danych, o których mowa w art. 4a ust. 1 i 2, a także sposób dokonywania uaktualnienia, o którym mowa w art. 4a ust. 2.

Art. 1a znowelizowanej ustawy nakłada na starostów, którzy przekazali niekompletny wykaz, obowiązek dokonania jego uzupełnienia. Ustawa wprowadza zatem konieczność uzupełnienia informacji o nieruchomościach sektora publicznego, dla zagwarantowania kompletności danych, których uzyskanie było istotnym celem nowelizowanej ustawy. Projektowane rozporządzenie zawiera szczegółowe unormowania w sprawie zakresu ww. uzupełnienia oraz sposobu i formy przekazywania uzupełnionego wykazu (art. 1a ust. 1), a także danych otrzymanych w wyniku uzupełnienia z wykazów (art. 1a ust. 4). Projekt określa także sposób uzupełnienia zestawienia zbiorczego dla obszaru całego kraju (art. 1a ust. 6), którego dokona Główny Geodeta Kraju w oparciu o dane otrzymane od wojewodów.

Konieczność ustanowienia powyższych unormowań wynika z faktu, że zadanie zdefiniowane w art. 1 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego nie zostało całkowicie zakończone. Niekompletność wykazów sporządzonych na podstawie art. 1 ustawy w istotny sposób wpływa na dalszą realizację pozostałych zadań wynikających z ustawy.

W znowelizowanej ustawie wprowadzone zostały nowe rozwiązania do już istniejącego obowiązku sprawozdawczości ze składania wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Dodatkowo wprowadzona została konieczność sprawozdawczości ze składania wniosków o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości przez Skarb Państwa. Projekt rozporządzenia zawiera szczegółowe unormowania w sprawie zakresu informacji zawartych w sprawozdaniach (art. 4a ust. 1), a także sposobu i formy przekazywania sprawozdań i danych z tych sprawozdań (art. 4a ust. 1 i 2). Projekt określa również sposób dokonywania przez Głównego Geodetę Kraju uaktualnienia zestawienia zbiorczego dla obszaru całego kraju (art. 4a ust. 2). Dotychczasowy brak regulacji w powyższym zakresie znacząco utrudnia osiągnięcie jednego z celów ustawy, jakim jest skuteczne uaktualnienie zestawienia zbiorczego dla obszaru całego kraju. Dotychczas przekazywane przez wojewodów sprawozdania kwartalne sporządzone zostały za różne okresy i w różnej, niejednolitej formie, co w praktyce uniemożliwiało wykonanie postanowień art. 4 ust. 2 ustawy. Przepisy znowelizowanej ustawy i projektowanego rozporządzenia pozwalają na wykonanie tego zadania na podstawie ujednoliconych sprawozdań przekazywanych z wykorzystaniem infrastruktury teleinformatycznej. Umożliwią one uzyskanie pełnych informacji na temat stanu nieruchomości sektora publicznego.

Powyższe zmiany są wynikiem dotychczasowych doświadczeń powstałych w wyniku przebiegu realizacji zadań ustawowych od 2007 roku. Zmiany te mają na celu usprawnienie i ujednolicenie przekazywania wykazów, sprawozdań i danych, a także potrzebę zapewnienia uzupełnienia i uaktualnienia zestawienia zbiorczego nieruchomości dla obszaru całego kraju.

Czw., 2 Sp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: