Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Marszałkowie: klastry instrumentem rozwoju regionów

Marszałkowie: klastry instrumentem rozwoju regionów fotolia.pl

Według Konwentu Marszałków RP, tzw. grona są sposobem na wzrost gospodarczy w regionach. Marszałkowie dostrzegają możliwości inicjowania powiązań gospodarczych w funkcjonowaniu specjalnych stref ekonomicznych. Stąd przyjęte stanowisko Konwentu, oczekujące od rządu wsparcia dla tych form, które powinno znaleźć swoje odzwierciedlenie przede wszystkim w dokumentach polityki spójności 2014-2020.

Marszałkowie powołują się na raport firmy konsultingowej Ernst&Young, z którego wynika, że SSE są najlepszym miejscem powstawania inicjatyw gospodarczych. W regionach, w których funkcjonują strefy, stopa bezrobocia jest przeciętnie niższa o 1,5 do 2,8 pkt proc. w przypadku podregionów oraz o 2,3 do 2,9 pkt proc. w przypadku powiatów. Zwiększenie nakładu kapitału zainwestowanego w strefie o 100 mln PLN prowadzi do obniżenia stopy bezrobocia w podregionie o 0,17 do 0,33 pkt proc., zaś w powiecie o 0,19 do 0,25 pkt proc. Wzrost zatrudnienia w strefach o 1 tys. osób prowadzi do spadku stopy bezrobocia w podregionie o 0,4 do 0,9 pkt proc., podczas gdy na poziomie powiatu od 0,7 do 1,0 pkt proc. W podregionach, w których funkcjonują strefy poziom nakładów brutto na środki trwałe w przeliczeniu na mieszkańca jest wyższy o ok. 250 do 600 PLN, zaś w powiatach o ok. 510 do 570 N niż w pozostałych, odpowiednio, podregionach i powiatach. Wzrost zatrudnienia w strefach o 1 tys. osób prowadzi do wzrostu nakładów brutto na środki trwałe w przeliczeniu na mieszkańca o ok. 90 do 105 PLN w przypadku podregionów oraz o ok. 150 do 160 PLN w przypadku powiatów. W podregionach, w których funkcjonują strefy, poziom PKB per capita jest wyższy przeciętnie o ok. 1 300 do 2 500 PLN niż w pozostałych podregionach, co oznacza wyższy wskaźnik PKB per capita o ok. 3,9% do 7,5%24 przeciętnego PKB per capita dla Polski niż w pozostałych podregionach. Wzrost zatrudnienia w strefach o 1 tys. osób prowadzi do wzrostu PKB na mieszkańca w danym podregionie o ok. 310 do 460 PLN.

Dlatego Konwent Marszałków postuluje konieczność zdecydowanego wsparcia wszelkich gospodarczych inicjatyw klastrowych, które w sposób znaczący oddziaływać będą na sytuację społeczno-ekonomiczną w Polsce.

Źrodło: zwrp.pl

Wt., 7 Sp. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża