Uproszczenie procedur i wzmocnienie struktur odpowiedzialnych za migracje, określenie kategorii cudzoziemców, które z punktu widzenia interesów państwa mają szczególne znaczenie, przebudowa systemu integracji cudzoziemców i monitorowanie ich sytuacji oraz zwiększenie roli organizacji pozarządowych i jednostek naukowo-badawczych zajmujących się szeroko rozumianą problematyką migracji to jedne z najważniejszych propozycji zawartych w przyjętym przez rząd (w dniu 31 lipca br.) dokumencie „Polityka migracyjna Polski – stan obecny i postulowane działania".
Jednym z postulatów jest dostosowanie polityki migracyjnej do priorytetów rynku pracy (przy utrzymaniu uzupełniającego charakteru zatrudniania imigrantów zarobkowych względem pracowników lokalnych) oraz zapewnienie konkurencyjności polskiej gospodarki.
Autorzy dokumentu podkreślają, że system admisji i legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce, poza rozwiązaniami o charakterze ogólnym, powinien przewidywać preferencyjne rozwiązania prawne dotyczące pobytu i pracy w Polsce dla wybranych grup cudzoziemców – np. osób pochodzenia polskiego, studentów, naukowców, cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą kreującą nowe miejsca pracy, imigranci zarobkowi o potrzebnych kwalifikacjach, obywatele państw członkowskich UE, członkowie ich rodzin.
Dokument został przygotowany przez grupę roboczą ds. przygotowania strategii migracyjnej Polski, powołaną w ramach Zespołu ds. Migracji, i skonsultowany z organizacjami pozarządowymi i przedstawicielami środowisk naukowych.
Źródło: KPRM