Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wszystko co trzeba wiedzieć o odbiorze naziemnej telewizji cyfrowej

Wszystko co trzeba wiedzieć o odbiorze naziemnej telewizji cyfrowej fotolia.pl

Cyfryzacja telewizji naziemnej dotyczy tych abonentów, którzy korzystają z naziemnych anten telewizyjnych. Mogą to być anteny pokojowe, zewnętrzne montowane na elewacjach budynków lub balkonach albo też zbiorcze anteny umieszczane na dachach budynków wielorodzinnych. Telewizją naziemną jest też sygnał odbierany przez anteny przenośne i mobilne (np. w przyczepach kempingowych).

Czym jest cyfryzacja telewizji naziemnej?

Nie są natomiast telewizją naziemną sygnały odbierane za pomocą anten satelitarnych, TV kablowej oraz IPTV, czyli odbiór oparty na protokole IP (Internet). Abonenci korzystający z satelitarnych platform cyfrowych lub kablówki nie muszą martwić się o cyfryzację, ponieważ proces ten dotyczy wyłącznie telewizji naziemnej.

Cyfryzacja telewizji naziemnej to, najkrócej rzecz ujmując, zastąpienie nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową. Proces ten składa się z kilku prowadzonych równolegle działań, których efektem będzie wdrożenie nadawania w standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestrial). Uwolnione częstotliwości będą wykorzystane w przyszłości, m.in. do nadawania kolejnych programów telewizji naziemnej lub Internetu.

Czym różni się nadawanie cyfrowe od analogowego?

W uproszczeniu można powiedzieć, że różnica polega na sposobie kodowania, kompresji i przesyłania obrazu, dźwięku i innych sygnałów. W technice analogowej każdy program telewizyjny zajmuje jedną częstotliwość telewizyjną. Zamiast takiego jednego programu w technologii cyfrowej nadawany będzie tzw. multipleks – zestaw kilku programów. Dzięki tym zmianom technologicznym przy użyciu anten naziemnych dostępnych będzie znacznie więcej programów telewizyjnych, bez potrzeby korzystania z płatnej telewizji kablowej lub satelitarnej. Dostępne będą także usługi dodatkowe – zdalne wypożyczalnie video i muzyki przy użyciu telewizora, telegazeta nowej jakości, ale także ścieżki dźwiękowe w różnych językach dla danego programu telewizyjnego, napisy do oryginalnych wersji językowych w filmach, nałożony na obraz lektor języka migowego i wiele innych funkcjonalności.

Kiedy spodziewać się zmian?

Proces ten już się rozpoczął – kolejne nadajniki cyfrowe są uruchamiane w różnych miejscach naszego kraju. Proces ten trwał będzie do 1.10.2012 r. dla pierwszego multipleksu, do końca 2013 r. dla drugiego, a dla trzeciego nawet dłużej.

Również stopniowo w kolejnych częściach kraju, wyłączane będą nadajniki analogowe, z których korzystamy obecnie. Terminy wyłączania nadawania analogowego układają się różnie. Szczegółowe informacje z podziałem terytorialnym na poziomie gminy znaleźć można na stronach internetowych prowadzonych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Czy mam sprzęt właściwy do odbioru telewizji cyfrowej?

Pierwsza grupa telewizorów to te, które są fabrycznie w pełni dostosowane do odbioru telewizji cyfrowej. Takie odbiorniki:

  • posiadają wbudowany tuner cyfrowy DVB-T (iDTV)
  • obsługują format MPEG4 (H.264/AVC).

Druga grupa telewizorów to te, które nie umożliwiają odbioru telewizji cyfrowej, ale za pomocą zewnętrznych urządzeń można je do tego dostosować. Jest to rozwiązanie znacząco tańsze od wymiany całego telewizora, więc warto je rozważyć. Dostosowanie analogowego odbiornika do sygnału cyfrowego polega zazwyczaj na podłączeniu dekodera cyfrowego, zwanego również tunerem, przystawką lub urządzeniem STB. Urządzenia takie można zakupić w cenie od 200 zł. Możliwe są również inne techniczne rozwiązania uwarunkowane posiadanym sprzętem np. zakup moduł CI.

Trzecia grupa telewizorów to odbiorniki starszych generacji, które nie są przystosowane ani do odbioru cyfrowej telewizji, ani nie będą współpracowały z tunerami cyfrowymi – choćby z powodu braku odpowiednich wejść / gniazd, niezbędnych do połączenia kablem telewizora z tunerem. Takich odbiorników nie spotyka się już w sprzedaży, ale są one jeszcze używane w wielu domach. W takim przypadku konieczna będzie niestety wymiana telewizora.

Podsumowując – przed podjęciem decyzji i wydaniem pieniędzy warto sprawdzić, jakim odbiornikiem dysponujemy i w zależności od tych ustaleń poczynić dalsze kroki. Pośpiech oraz agresywna reklama nie są dobrymi doradcami.

Źródło: http://cyfryzacja.gov.pl/, http://www.federacja-konsumentow.org.pl/

Pon., 21 Mj. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: