Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wielkanocne dywany z piasku

Wielkanocne dywany z piasku fotolia.pl

Sypane pewną ręką piękne wzory z piasku zdobiły niegdyś gliniane podłogi, a także ścieżki i podwórza wiejskich obejść na Kujawach. Tworzyły je ludowe artystki, na co dzień zwykłe panie domu. Władze województwa kujawsko –pomorskiego chcą zachować tę tradycję i piaskowy dywan został usypany przed urzędem.  31 marca br. podczas wielkanocnych warsztatów „Pisanki, kraszanki, święcone” artyści z Przedcza poprowadzili pokazy sypania piaskowych ornamentów na placu przed Urzędem Marszałkowskim.

Ten stary wiejski obyczaj, ściśle związany między innymi z przygotowaniami do Wielkanocy, wart jest przypomnienia i kultywowania. Tym bardziej, że jest przy tym mnóstwo dobrej zabawy! Wierzę, że uroda tradycyjnych piaskowych wzorów i symboliczna magia samego obrzędu sprawią, że rzecz będzie coraz powszechniej uznawana za wartą odkurzenia i reaktywacji - podkreśla marszałek Piotr Całbecki

Dywany z piasku pojawiały się na wsiach przed ważnymi świętami, przede wszystkim przed Wielkanocą. Podkreślały wyjątkowość przeżywanego czasu, były dopełnieniem czynionych wcześniej porządków. Niektóre źródła wskazują na XIX-wieczne pochodzenie obyczaju, inne na znacznie wcześniejsze jego korzenie. Tak czy owak, ta piękna tradycja zanikała stopniowo w Międzywojniu, by niemal zupełnie zaginąć w latach powojennych. O tym czym była, można się jeszcze przekonać podczas dorocznej imprezy Kujawskie Sypanie Piaskiem, organizowanej w Przedczu w województwie wielkopolskim. Miejscowość ta, choć administracyjne należy do Wielkopolski, leży na terenie kulturowych Kujaw.

Źródło:www.kujawsko-pomorskie.pl

Pt., 6 Kw. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna