Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Rekordowe obiekty w Polsce. Czekamy na nowe zgłoszenia

Rekordowe obiekty w Polsce. Czekamy na nowe zgłoszenia fotolia.pl

Portal Onet.pl informował o rekordowych obiektach w Polsce. Czy naprawdę są one rekordowe? Tak jak np. największy rynek w Polsce, o posiadaniu którego sygnalizuje więcej miast w Polsce (według Onetu najdłuższy jest rynek w Pułtusku, a największą powierzchnię ma rynek w Olecku).

Poniżej lista kilku rekordzistów:

Most Rędziński (na Odrze we Wrocławiu)  to najnowszy, a jednocześnie najwyższy (122 metry, co stawia go na drugim miejscu wśród tego typu obiektów w Europie, za Wielkim Bełtem w Danii, który posiada dwa 254-metrowe pylony) i najdłuższy oddany do użytku most drogowy w Polsce. Przeprawa ma 612 metrów długości, a razem z dojazdowymi estakadami – 1742 metry[1]. W każdym kierunku kierowcy mają do dyspozycji trzy pasy ruchu.

W Bolesławcu znajduje się najdłuższy kamienny wiadukt kolejowy w Polsce i jeden z najdłuższych w Europie. Powstał w 1846 r. nad rzeką Bóbr i liczy 35 przęseł o łącznej długości 490 m i wysokości 26 m.

Mimo intensywnego rozwoju budownictwa w Warszawie, Pałac Kultury i Nauki jest nadal najwyższym budynkiem w Polsce. Oddany do użytku w 1955 roku budynek mierzy 230,7 metrów wysokości (w tym budynku na 27 piętrze ma swoją siedzibę Zwiazek Powiatów Polskich).

Latarnia morska Świnoujściu wybudowana w 1857 roku w dzielnicy Warszów jest nie tylko najwyższą latarnią nad Bałtykiem, ale i w Europie. Liczy 64,80 metrów wysokości, a zasięg światła wynosi 25 mil morskich.

Radiostacja gliwicka to drewniana wieża nadawcza w Gliwicach wybudowana w latach 1935-38. Jej wysokość przekracza 110 metrów, co czyni ją najwyższą w Polsce i na świecie konstrukcją drewnianą.

Na szczycie Chełmiec, wznoszącym się nad Wałbrzychem, znajduje się 48-metrowy krzyż wzniesiony w 2000 roku. Jest to najwyższy krzyż w Polsce, a według niektórych źródeł - najwyższy na świecie krzyż stojący na górskim szczycie.

Zapora Solińska na rzece San, ukończona w 1968 r., to największa i najwyższa w Polsce zapora wodna. Liczy 81,8 m wysokości i 664 m długości.

Fontanna na jeziorze Malta w Poznaniu liczy 60 metrów wysokości - to najwyższa fontanna w Polsce.

Z kolei najwyższym kominem w naszym kraju może pochwalić się Elektrownia Jaworzno - betonowa budowla liczy 306 metrów wysokości. Niewiele mniej (300 metrów) liczą kominy w elektrowniach w Bełchatowie, Kozienicach, Rybniku i Warszawie.

Najdłuższy polski budynek mieszkalny to falowiec położony na gdańskim osiedlu Przymorze przy ulicy Obrońców Wybrzeża. Budynek powstawał w latach 1970-1973. Mierzy 860 metrów długości i jest zamieszkany przez około 6 tysięcy mieszkańców.

Pułtusk może się pochwalić rynkiem liczącym 400 metrów długości. To najdłuższy rynek nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie.

Rynek w Olecku ma kształt nieregularnego trapezu o wymiarach 255 x 215 x 228 x 225 m i jest największym pod względem powierzchni rynkiem w Polsce.

Góra Św. Anny może poszczycić się największym w kraju amfiteatrem. Może pomieścić 50 tys. osób, w tym 7 tys. miejsc siedzących - to jeden z największych tego typu obiektów w Europie.

Budynek obserwatorium meteorologicznego na Kasprowym Wierchu to najwyżej położony budynek w Polsce. Budynek powstał w 1938 roku i leży na wysokości 1987 m n.p.m.

Kto następny. Czekamy na propozycję kolejnych rekordzistów.

Źródło: Onet.pl

Niedz., 18 Wrz. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: