Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zakazane pamiątki z wakacji - uważaj, byś nieświadomie nie stał się przemytnikiem!

Zakazane pamiątki z wakacji - uważaj, byś nieświadomie nie stał się przemytnikiem! fotolia.pl

Planując zagraniczne wakacje warto zapoznać się przepisami dotyczącymi przewozu przez granice egzotycznych pamiątek. Przewożąc element flory czy też fauny powinniśmy upewnić się, że nie podlega on ochronie. Niestety co roku strażnicy celni zatrzymują setki pamiątek, przywożonych z wakacji. Wśród nich są koralowce, figurki z kości słoniowej czy lawa wulkaniczna z wysp Kanaryjskich.

Czego zatem nie przywozić z wakacji?

Oto lista niektórych zakazanych pamiątek:

1. Rośliny:

  • niektóre agawy,
  • niektóre cyprysy,
  • prawie wszystkie kaktusy,
  • wszystkie storczyki,
  • wszystkie dzbaneczniki,
  • szereg roślin drzewiastych z rodziny mahoniowatych.

Na co szczególnie zwracać uwagę: egzotyczne rośliny ozdobne, meble i przedmioty z drewna (w szczególności mahoniowego).

2. Zwierzęta:

Ssaki
Wszystkie naczelne (w tym kapucynki, tamaryny, marmozety), kotowate (tygrysy, lwy, lamparty, pumy, serwale, rysie, żbiki i wszystkie inne poza kotem domowym), wilki, słonie, nosorożce, wydry.

Na co szczególnie zwracać uwagę: żywe małpki sprzedawane w celach hobbystycznych, skóry dzikich kotów, wilków, niedźwiedzi, wydr, słoni, niektórych zebr oraz przedmioty z nich wykonane (buty, dywaniki, kołnierze), wyroby z kości słoniowej, z rogów nosorożca, kłów morsa, pamiątki (wypchane zwierzęta lub ich fragmenty, przedmioty ze skóry, w tym przedmioty pamiątkarskie z dłoni małp, z nóg/włosia słonia), trofea, specyfiki medycyny azjatyckiej (mogą zawierać kości tygrysów, żółć niedźwiedzi, rogi nosorożca).

Ptaki
Np. gwarek, prawie wszystkie papugi, wszystkie ptaki drapieżne, sowy, kolibry.

Na co szczególnie zwracać uwagę: żywe i wypchane zwierzęta, jaja, trofea.
    
Gady
Węże np. wszystkie z rodziny pytonów i dusicieli, wszystkie żółwie lądowe i morskie, popularny w akwariach żółw czerwonolicy, wszystkie krokodyle, liczne legwany, gekony kameleony, inne jaszczurki.

Na co szczególnie zwracać uwagę: żywe zwierzęta, przedmioty skórzane (paski do zegarków, torebki, buty, kapelusze, kurtki), przedmioty pamiątkarskie ze spreparowanych węży, kobry w butelkach z egzotycznymi nalewkami, trofea.
    
Płazy
Np. drzewołazy, aksolotl.

Na co szczególnie zwracać uwagę: żywe zwierzęta sprzedawane w celach hobbystycznych.
    
Ryby
Np.: wszystkie jesiotrokształtne, wszystkie koniki morskie.

Na co szczególnie zwracać uwagę: egzotyczne rybki akwariowe, kawior, leki i paraleki (w tym, choć nie tylko, specyfiki medycyny azjatyckiej) wytworzone z koników morskich.

Pajęczaki
Np.: ptaszniki, skorpion cesarski.

Na co przede wszystkim zwracać uwagę: żywe zwierzęta sprzedawane w celach hobbystycznych, spreparowane skorpiony sprzedawane jako pamiątki lub składniki egzotycznych nalewek.
    
Owady
Np.: niepylak apollo, pazie ptasioskrzydłe.

Na co przede wszystkim zwracać uwagę: spreparowane okazy (motyle, chrząszcze) sprzedawane w celach kolekcjonerskich, żywe zwierzęta.
    
Pierścienice
Pijawka lekarska.

Na co przede wszystkim zwracać uwagę: żywe okazy dla celów paramedycznych, leki i paraleki wytworzone z pijawek.

Mięczaki (głównie małże i ślimaki):
Np. muszle skrzydelnika olbrzymiego i przydaczni.

Na co przede wszystkim zwracać uwagę: muszle do celów kolekcjonerskich.

Niektóre koralowce
Na co przede wszystkim zwracać uwagę: skamieniałe fragmenty koralowców przewożone jako pamiątki, składniki biżuterii (nie dotyczy korali czerwonych i różowych), żywe koralowce i ukwiały do celów akwarystycznych.

Większość gatunków objętych przepisami może być jednak przewożona, po uzyskaniu odpowiednich dokumentów w kraju wywozu i przywozu (więcej na temat uzyskania takiego dokumentu na stronie Ministerstwem Środowiska).

Jednak niektórych okazów gatunków nie można w ogóle przywieźć do Unii Europejskiej. Są nimi np.:

  • trofea wilka z Białorusi, Kirgistanu, Turcji,
  • nierozłączka rudogłowa z Tanzanii,
  • ara zielonoskrzydła z Argentyny i Panamy,
  • wszystkie żółwie czerwonolice, jako zagrażające faunie europejskiej,
  • liczne gatunki koników morskich z Indonezji,
  • niektóre motyle z Wysp Salomona,
  • skrzydelnik olbrzymi (jego muszle są popularną pamiątką) z Haiti, niektóre muszle przydaczni z Wietnamu, Mozambiku, wysp Salomona,
  • niektóre storczyki ze Szwajcarii, Turcji, Norwegii, Korei Południowej, Rosji, Chin, Wietnamu.

Zgodnie z postanowieniami Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem (CITES) oraz przepisami prawa Unii Europejskiej, międzynarodowy handel ponad 800 gatunkami zwierząt i roślin jest całkowicie zabroniony, a dla ponad 30 000 gatunków jest ograniczony. Jeżeli chcemy, aby powrót z wakacji wiązał się jedynie z przyjemnymi wspomnieniami, zapoznajmy się ze szczegółową listą gatunków chronionych, którą można znaleźć na stronie Ministerstwa Środowiska.

Co nam grozi za nielegalny przewóz tych pamiątek ?

Przewóz i działalność komercyjna prowadzona z naruszeniem przepisów UE w zakresie ochrony międzynarodowej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi jest przestępstwem i podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.

Jak już wspominaliśmy wyżej, wszelkie dodatkowe informacje, szczegółowe przepisy i lista gatunków nimi objętych, dostępne są na stronie Ministerstwa Środowiska:  www.mos.gov.pl/cites-ma.

Źródło: wyprawymarzen.pl, platine.pl oraz travelforum.pl

Pt., 9 Sp. 2013 0 Komentarzy Dodane przez: Dawid Kulpa