Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Wójt uprawniony do ustalania ekwiwalentu dla strażaków

Wójt uprawniony do ustalania ekwiwalentu dla strażaków fotolia.pl

To wójt a nie rada decyduje o podstawie ustalania liczby godzin, za które należny jest ekwiwalent pieniężny dla strażaków za udział w akcji ratowniczej lub szkoleniu organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę, cztaramy na www.portalsamorządowy.pl

W orzeczeniu nadzorczym wojewoda dolnośląski stwierdził, że część zapisów uchwały rady miejskiej w Głuszycy narusza art. 28 ust. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Ten artykuł mówi o tym, że członek ochotniczej straży pożarnej, który uczestniczył w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym organizowanym przez Państwową Straż Pożarną lub gminę, otrzymuje ekwiwalent pieniężny. Wysokość ekwiwalentu ustala rada gminy w drodze uchwały. Nie może on przekraczać 1/175 przeciętnego wynagrodzenia, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” na podstawie art. 20 pkt. 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przed dniem ustalenia ekwiwalentu, za każdą godzinę udziału w działaniu ratowniczym lub szkoleniu pożarniczym.

Ekwiwalent jest wypłacany z budżetu gminy i nie przysługuje członkowi ochotniczej straży pożarnej za czas nieobecności w pracy, za który zachował wynagrodzenie.

Tymczasem rada postanowiła, że „podstawę do wypłaty ekwiwalentu stanowi lista potwierdzona przez merytorycznego pracownika urzędu na podstawie zapisów z książki działań ratowniczo-gaśniczych Ochotniczej Straży Pożarnej potwierdzonych przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu.
Według wojewody dolnośląskiego ta regulacja nie stanowi ustalenia wysokości ekwiwalentu pieniężnego, lecz dotyczy kwestii stricte wykonawczych, związanych z wykonaniem przedmiotowej uchwały.

„Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, wójt wykonuje uchwały rady gminy i zadania gminy określone przepisami prawa. Z kolei zgodnie z art. 30 ust. 2 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym, do zadań wójta należy w szczególności określanie sposobu wykonywania uchwał. Należy zatem stwierdzić, że to wójt będzie decydował o tym, na jakiej podstawie będzie ustalana liczba godzin, za które przysługuje ekwiwalent z każdego z tytułów, a tym samym będzie rozstrzygał o sposobie wykonania przedmiotowej uchwały” – argumentuje wojewoda w rozstrzygnięciu nadzorczym.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Wt., 6 Mrz. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Tadeusz Narkun