Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Na rzecz lokalnej społeczności: Aplikacja mobilna Turystyczny Lublin

Na rzecz lokalnej społeczności: Aplikacja mobilna Turystyczny Lublin fotolia.pl

Czy da się zwiedzać miejsca, które nie istnieją? W Lublinie to możliwe! Aplikacja mobilna Turystyczny Lublin to niezbędnik turysty z najważniejszymi praktycznymi informacjami o mieście, wyposażony w moduł AR (rozszerzonej rzeczywistości), który przenosi w czasie i pozwala zobaczyć zabytki, które dawno temu zniknęły z krajobrazu miasta.

Aplikacja Turystyczny Lublin zawiera moduł informacyjny, w którym zostały zawarte praktyczne wskazówki dotyczące zwiedzania Lublina, bieżących wydarzeń, noclegów i gastronomii.

Drugim elementem jest moduł zwiedzania Lublina. Zgromadzone tu zostały dwa szlaki:

„Szlak nieistniejących zabytków”

Składa się z nieistniejących już zabytków odtworzonych dzięki technologii AR (rozszerzonej rzeczywistości). Umożliwia wirtualne zwiedzanie kultowego kościoła farnego pw. św. Michała Archanioła i wieży ciśnień z pl. Bernardyńskiego.

Budynki pełniły ważne funkcje w dawnym Lublinie. Kościół farny przez pięć wieków był najważniejszą świątynią katolicką w Lublinie. Jego bryła wypełniała dzisiejszy Plac po Farze, a wieża górowała wysoko ponad miastem. Użytkownik może obserwować bryłę Fary w jej pięciu odsłonach, od XII do XIX wieku. Co jednak ciekawsze – można zwiedzić ją od środka. Z kolei wieża ciśnień z końca XIX wieku przez 50 lat zaopatrywała Lublin w wodę pitną. Jej bryła stylizowana na basztę została ozdobiona neogotyckimi elementami. Wieża pojawiała się niegdyś na pocztówkach i stanowiła ważny punkt orientacyjny w mieście.

Załadowanie modelu 3D możliwe jest po zeskanowaniu trackera umieszczonego na dedykowanych tabliczkach ulokowanych w przestrzeni miejskiej. Aplikacja za pośrednictwem kamery smartfonu generuje trójwymiarowy wirtualny obraz i nakłada go na rzeczywiste otoczenie w trybie aparatu. Komponent w technologii AR dostępny jest dla urządzeń mobilnych ze wspomaganiem AR Core. Lista smartfonów z systemem Android i iOS.

„Szlak dźwięków miasta: śladami praw miejskich i tradycji mieszczańskich”

To szlak poświęcony rozwojowi Lublina i formowaniu się tożsamości jego mieszkańców. Prowadzi wzdłuż uliczek Starego Miasta, odkrywając historie najważniejszych lubelskich zabytków – świadków wydarzeń, które przez wieki miały miejsce w Kozim Grodzie. Wiedzie od Wzgórza Zamkowego przez Bramę Grodzką, nieistniejący kościół farny, Bazylikę oo. Dominikanów, Kamienicę Lubomelskich, Trybunał Koronny, Bramę Krakowską, Basztę Półokrągłą, kościół i (nieistniejący) szpital św. Ducha, po Archikatedrę Lubelską.

Szlak ma formę nagrań audio. Ścieżki składają się z historii miejsca i dźwięków w tle, które odzwierciedlają prawdopodobne odgłosy grodu w poszczególnych miejscach, przez co turysta lub mieszkaniec może poczuć klimat dawnego Lublina.

Aplikacja bazuje na nawigacji GPS. Moduł zwiedzania wyposażony jest w mapę, która na podstawie położenia użytkownika, prowadzi go do miejsc na szlakach. Aplikacja posiada udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Szlak audio zrealizowany został w ramach Projektu „Tajemnice dwóch wież: promocja dziedzictwa historycznego Łucka i Lublina poprzez innowacyjne technologie” współfinansowanego przez Unię Europejską na potrzeby Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014–2020.

Źródło: UM Lublin

Czw., 27 Lp. 2023 0 Komentarzy Dodane przez: Alicja Cisowska