Jak podaje serwis PAP, wiceminister Majszczyk w odpowiedzi na interpelację poselską opowiedziała się przeciw proponowanemu przez Związek Powiatów Polskich wprowadzeniu zwrotu samorządom zapłaconego podatku VAT oraz przeciw zwiększeniu powiatom dochodów.
VAT-u nie zwrócimy
Zwracanie samorządom podatku VAT, zdaniem pani minister, oznaczałoby niejako podwójne finansowanie jst przez budżet państwa, bo jst dostają dotacje. Drugim kontrargumentem MF jest to, że mechanizmy finansowania związane z opłacanym podatkiem VAT istnieją tylko w niektórych krajach Unii Europejskiej, więc nie jest to rozwiązanie powszechne dla samorządowych systemów finansowych. Co więcej, bardzo często mechanizmy takie nie oznaczają skierowania dodatkowych środków do samorządów. Finansowanie ich odbywa się bowiem poprzez odpowiednie zmniejszenie środków na subwencje dla samorządów.
Dochodów nie dodamy
Wiceminister Majszczyk oświadczyła, że w wyniku reformy samorządowej w 1998 r. przekazano jednostkom samorządu terytorialnego zadania publiczne wraz z adekwatnym do nich udziałem w dochodach publicznych (m.in. udział w podatkach dochodowych, dotacje i subwencje z budżetu państwa). Przyznanie powiatom udziału we wpływach z określonych podatków państwowych może nastąpić jedynie w przypadku przekazania do realizacji tym jednostkom nowych zadań lub kompetencji. Poza tym, pani minister podkreśliła, że samorządy nie przejęły kosztów obsługi długu publicznego, który wynikał z finansowania tych zadań w przeszłości i cały ciężar obsługi tego długu spoczywa na budżecie państwa.
Źródło: samorzad.pap.pl