Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisany został projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego.
Podstawowym celem projektowanej ustawy jest próba rozwiązania poważnego problemu społecznego, jakim jest niski stopień zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób realnie najuboższych wynikający z małej elastyczności w gospodarowaniu publicznym zasobem mieszkaniowym, deficytu lokali w zasobie oraz ograniczonych możliwości adekwatnego do potrzeb zaadresowania wsparcia, jakim jest uzyskanie lokalu z mieszkaniowego zasobu gminy. Poprawa istniejącego stanu rzeczy wymaga ograniczenia istniejących barier i stworzenia elastyczniejszych instrumentów regulacyjnych, które umożliwiłyby gminom racjonalniejsze gospodarowanie posiadanym zasobem i efektywniejsze zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych osób najbardziej potrzebujących.
Osoba uprawniona odprowadzałaby do samorządu czynsz regulowany (tak, jak to obecnie odbywa się na podstawie uchwały rady gminy), ale w zamian za to, otrzymywałaby bon mieszkaniowy, który mogłaby wręczyć osobie, od której wynajmowałaby lokal. Wynajmujący lokal mógłby go zrealizować w urzędzie gminy.
Takie rozwiązanie spowodowałoby rozładowanie kolejki osób oczekujących na pomoc mieszkaniową. Jednocześnie nie wymagałoby rozbudowy aparatu związanego z obsługą nieruchomości komunalnych (Zakłady Gospodarki Nieruchomościami, Zarządy Budynków Komunalnych) oraz skracałoby okres oczekiwania na uzyskanie pomocy mieszkaniowej. Ponadto osoby oczekujące na uzyskanie pomocy mieszkaniowej mogłyby znaleźć na wolnym rynku lokale odpowiadające ich oczekiwaniom, a nie robiłby tego za nie urzędnik.
Propozycja wprowadzenia bonu mieszkaniowego będzie przedmiotem analizy w ministerstwie.
Źródło: Interpelacja nr 3282