10 października w Sejmie rozpoczął prace Parlamentarny Zespół do spraw Jednostek Pomocniczych Gmin. Tematem pierwszego spotkania było potencjalne wzmocnienie roli osiedli.
Powołany zespół ma zajmować się kwestiami funkcjonowania jednostek pomocniczych gmin – sołectw, osiedli, dzielnic lub innych, powoływanych w ramach struktury administracyjnej. Przewodniczącą zespołu została poseł Jolanta Niezgodzka (KO).
Tematem pierwszego spotkania były postulaty wzmocnienia osiedli w miastach.
Prezentację przedstawił Michał Kwiatkowski, przewodniczący Wrocławskiego Forum Osiedlowego. Wśród ukazywanych postulatów były:
- obligatoryjne powoływanie jednostek pomocniczych w przypadku gmin o określonej wielkości;
- możliwość przekazywania kompetencji przez gminy jednostkom pomocniczym;
- inicjatywa uchwałodawcza dla przedstawicieli jednostki pomocniczej oraz prawo do interpelacji dla przewodniczącego zarządu jednostki pomocniczej;
- obligatoryjny udział przedstawiciela jednostki w dyskusji o raporcie o stanie gminy
- uregulowanie statusu przewodniczącego rady jednostki pomocniczej;
- zwolnienie od obowiązków służbowych dla przewodniczących organów wykonawczych jednostek pomocniczych na potrzeby wykonywania czynności związanych z działalnością jednostki pomocniczej;
- obligatoryjny fundusz osiedlowy;
- powoływanie konwentów przewodniczących organów wykonawczych jednostek pomocniczych przy wójcie, burmistrzu lub prezydencie miasta
- nienaruszalność praw dotyczących mienia danej jednostki pomocniczej;
- udział przedstawiciela jednostki pomocniczej w konkursach na dyrektorów szkół znajdujących się na terenie jednostki pomocniczej.
Na posiedzeniu poseł Marcin Skonieczka powiedział, że w Sejmie znajduje się projekt ustawy o obligatoryjnym funduszu sołeckim oraz wzmocnieniu roli sołtysów.
Obecni na posiedzeniu zespołu przedstawiciele korporacji samorządowych zwrócili uwagę, że tego typu postulaty dotyczą tak naprawdę kwestii ustrojowych samorządu, a nie są samodzielną problematyką. Zarówno przedstawiciel Związku Powiatów Polskich jak i Związku Miast polskich zauważyli, że część jest możliwa na podstawie uchwalenia odpowiednich przepisów w ramach statutów gmin.
Przedstawiciel Związku Powiatów Polskich przestrzegał przed zbytnią regulacją i narzucaniem gminom obligatoryjnych, ustawowych zobowiązań wobec jednostek pomocniczych. Zwłaszcza, że to gmina stanowi podstawę funkcjonowania samorządu terytorialnego. Proponował odwrócenie myślenia – być może regulacje ustawowe powinny iść w tym kierunku, by gminy w jeszcze większym stopniu samodzielnie decydowały o swoim ustroju, dzięki czemu na tym poziomie decydowano by o roli jednostek pomocniczych zamiast pisać przepisy coś gminom narzucające. Zwrócił też uwagę, że część postulatów, gdyby została wprowadzona do ustawy o samorządzie gminnym, spowodowałaby dublowanie roli rad gmin, które przecież składają się z faktycznych przedstawicieli poszczególnych części gminy czy miasta. Odniósł się też do inicjatywy ustawodawczej z druku nr 610 dotyczącego funduszu sołeckiego – przypomniał, że ZPP złożyło swoje stanowisko, które sceptycznie podchodzi do propozycji (można je przeczytać TUTAJ).
Retransmisję posiedzenia zespołu można obejrzeć na stronie Sejmu.