Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zespół zdrowia omówił bieżące problemy i pochylił nad nowymi projektami

Zespół zdrowia omówił bieżące problemy i pochylił nad nowymi projektami fotolia.pl

14 października br. odbyły się obrady Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Wśród omawianych tematów uwzględniono szereg wniosków zgłaszanych przez organizacje samorządowe, a także przesłane niedawno projekty ustaw i rozporządzeń przygotowane przez Ministerstwo Zdrowia. Szczególnie dużo uwagi poświęcono trudnej sytuacji szpitala w Żywcu.

Projekty ujęte w porządku obrad - bez większych kontrowersji

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej został pozytywnie przyjęty przez samorządy. W założeniu projektodawcy, termin wyłączenia stosowania przez NFZ kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza systemu w specjalistycznym zespole ratownictwa medycznego, miał zostać przedłużony do 30 czerwca 2025 r. Do projektu nie zgłoszono uwag i zaproponowano opiniowanie drogą obiegową. Następnie projekt wróci na posiedzenie plenarne.

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie udzielania pomocy publicznej oraz pomocy de minimis na przedsięwzięcia realizowane w ramach inwestycji "Przyspieszenie procesów transformacji cyfrowej ochrony zdrowia poprzez dalszy rozwój usług cyfrowych w ochronie zdrowia" objętej wsparciem ze środków Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, to przepisy techniczne umożliwiające udzielenie przedsiębiorcom pomocy de minimis. Konsultacje w sprawie tego projektu potrwają do 22 października, lecz do tej pory nie wniesiono żadnych zastrzeżeń. Ministerstwo zapowiedziało, że choć do tego czasu nie zdąży zapewne wydać opinii wiążącej, dołoży starań by prace zostały ukończone przed kolejnym posiedzeniem zespołu.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym został zgłoszony przez resort w celu ustalenia dalszego trybu procedowania. Sam projekt nie dotyczy stricte spraw samorządowych, a jego zasadniczym przedmiotem są regulacje dotyczące zakazu sprzedaży napojów energetycznych osobom niepełnoletnim. Jak wspomnieli przedstawiciele ministerstwa, aktualne przepisy obowiązują, lecz nie zostały jeszcze notyfikowane. Tym samym, zamiarem jest ponowne przyjęcie tych samych przepisów z nową datą obowiązywania (1 stycznia 2025 r.), lecz już wraz z dochowaniem wszystkich wymogów formalnych.

Szereg pytań i wątpliwości w sprawach różnych

Sprawy różne pochłonęły najwięcej czasu i stały się przyczyną najbardziej ożywionej dyskusji między uczestnikami zespołu. Pierwszą z omówionych w ten sposób spraw była przyszłość warsztatów terapii zajęciowej, jako temat zgłoszony przez Związek Miast Polskich. Zastępca dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnił, że ważną kwestią w tym zakresie jest powiązanie minimalnego wynagrodzenia z algorytmem dla warsztatów terapii zajęciowej i zakładów opieki zdrowotnej jednocześnie, przy czym miałoby ono stanowić nie tylko jednorazowe podniesienie świadczeń. Same WTZ miałyby otrzymać więcej pieniędzy.

Propozycje w tym obszarze wiązały się ze sprzeciwem Związku Powiatów Polskich. Przedstawicielka ZPP zwróciła uwagę na fakt, że powiązanie wynagrodzeń w WTZ z najniższymi czy średnimi płacami w gospodarce narodowej, będzie miało wpływ na finanse powiatów, a ich dochody nie rosną proporcjonalnie. Tym samym, dopóki nie dojdzie do wypracowania rozwiązania trwale wiążącego dochody powiatów z wydatkami tego typu, Związek nie zgodzi się na modyfikacje w tym zakresie.

Wniosek Unii Metropolii Polskich dotyczący wypłat dodatku motywacyjnego dla pracowników organizacji pozarządowych realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej zlecone przez jednostki samorządu terytorialnego, był już przedmiotem obrad wrześniowego posiedzenia, kiedy to resort zadeklarował przesłanie stanowiska odnośnie interpretacji wytycznych co do wypłaty dodatków. Przedstawicielka UMP poinformowała, że organizacja nie otrzymała dotąd pisemnych wyjaśnień w tej sprawie. W odpowiedzi, strona rządowa poinformowała, że sprawa dotycząca interesu szerokiej gamy podmiotów jest na tyle poważna, że dla jak najpełniejszego jej zbadania, zwrócono się z prośbą o wydanie opinii przez pracujących dla resortu radców prawnych. Szczególną uwagę poświęcić mają kwestii aneksowania umów, która wydaje się niejednoznaczna. Jak przekazał przedstawiciel ministerstwa, przekazanie gotowego pisma powinno nastąpić najpóźniej w przyszłym tygodniu.

Problemy szpitala w Żywcu

Najdłuższą i najbardziej wielowątkową dyskusję wywołała sprawa problemów szpitala w Żywcu. Powstały w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, uruchomiony w 2020 roku nowy szpital powiatowy znajduje się obecnie w trudnej sytuacji z uwagi na brak opłacenia nadwykonań. W ostatnim czasie borykający się z trudnościami finansowymi i odpływem personelu szpital zawiesił funkcjonowanie trzech oddziałów oraz izby przyjęć, zaś rozwiązania problemu na razie nie widać. Dyrektor szpitala prosi o urealnienie planów rzeczowo-finansowych i pochylenie się przez NFZ nad kwestią zwiększenia kontraktów w tym, a także - dla porównania - w innych szpitalach.

Jak przedstawiła przedstawicielka NFZ, Fundusz funkcjonuje w ramach określonego planu finansowego. Te zaś wzrastają w ujęciu nominalnym, jednak w realnym - zdecydowanie wolniej. Jak przekazano, każdy z oddziałów wojewódzkich NFZ dysponuje określonymi kwotami. Potrzeby są większe niż nakłady, natomiast w ramach środków, którymi można dysponować, dyrektorzy ośrodków wojewódzkich Funduszu proponują wszystkim ośrodkom wartości umów, do których mogą się zobowiązać. W świetle swoich deklaracji, NFZ nie ma finansowych możliwości opłacenia wszystkich nadwykonań.

Sprawa jest na tyle złożona i wielowątkowa, że doczeka się zapewne szerszego opisania na łamach tego portalu. Dość wspomnieć, że dyskusja toczyła się na tyle długo i dotyczyła tak wielu zagadnień, że finalnie jej strony nie zdołały dojść do porozumienia.

Informacja o kolejnym zespole zdrowia zostanie podana w późniejszym czasie.

Pt., 18 Prn. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Piotr Majoch