Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Internet przyszłości

Internet przyszłości fotolia.pl

600 mln euro zostanie przeznaczone na nowoczesne rozwiązania internetowe.

3 maja Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Neelie Kroes, otworzyła pierwszy etap partnerstwa publiczno-prywatnego na rzecz Internetu przyszłości. Partnerstwo będzie wspierało inicjatywy zmierzające do wdrożenia rozwiązań IT, które pozwolą na przetwarzanie i przesyłanie lawinowo rosnącej ilości danych w Internecie.

Partnerstwo ma zbadać możliwości w ośmiu obszarach, w których taka rewolucja masowości danych mogłaby pobudzić do nowatorskich rozwiązań i rozbudować rynek pracy w branżach przenośnego Internetu, oprogramowania i usług. Komisja Europejska wyasygnowała już budżet 300 mln euro do spożytkowania w ciągu pięciu lat, podczas gdy europejskie organizacje badawcze, sektor publiczny i przedsiębiorstwa zainteresowanych branż zadeklarowały, że zainwestują równe nakłady w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Zapoczątkowane dziś projekty otrzymają w sumie 90 mln euro ze środków unijnych (do których dołożą się proporcjonalne nakłady ze strony pozostałych partnerów). 

W program partnerstwa publiczno-prywatnego zaangażowały się dotąd 152 organizacje. Są to organizacje z 23 państw członkowskich lub krajów stowarzyszonych z unijnym siódmym programem ramowym w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji (7PR).
Początkowa faza partnerstwa publiczno-prywatnego na rzecz Internetu przyszłości ma trwać dwa lata (2011-2012) i zakończyć się opracowaniem zestawu uniwersalnych narzędzi gotowych do testów na dużą skalę. W fazie drugiej (2013-2014) odbędą się szeroko zakrojone próby innowacyjnych i złożonych usług i aplikacji internetowych, obejmujących szeroki zakres dziedzin w całej Europie. Faza trzecia (2014-2015) ma na celu przekształcenie wspomnianych prób w żywe i otwarte ekosystemy cyfrowe, przy jednoczesnym włączeniu ich w ramy regionalnej polityki innowacji.

Inicjatywa partnerstwa publiczno-prywatnego na rzecz Internetu przyszłości ma charakter otwarty. Szczegółowe informacje o partnerstwie można znaleźć na stronie internetowej: www.fi-ppp.eu

Globalny przesył danych drogą internetową narasta co roku o 60%.  Coraz więcej usług opiera się na sieci.  Z tego powodu podejmuje się działania zmierzające do  wspierania rozwoju Internetu w Europie. Nowe usługi w dziedzinach mobilności, oszczędzania energii, przetwarzania olbymiej ilości danych mogą zaowocować nowymi, zaskakującymi zastosowaniami Internetu.

Czw., 12 Mj. 2011 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna