Rząd przyjął Program rozwoju turystyki do 2020 roku. Omawialiśmy dla Państwa jego projekt w lutym br., tutaj. Paradoks z właściwym umiejscowieniem zarządzania rozwojem turystyki w administracji publicznej znajduje swoje odzwierciedlenie nawet w rządowym piśmie informującym o tym fakcie.
Z turystyką jak z departamentem turystyki?
W piśmie czytamy, że program rozwoju turystyki jest dokumentem wykonawczym do strategii rozwoju gospodarki. Powszechnie wiadomo, iż turystyka jest ważną częścią gospodarki światowej, w tym także ważną gałęzią gospodarki naszego kraju. Mówią o tym dane. Udział gospodarki turystycznej w PKB utrzymuje się na poziomie 5-6 proc. (orientacyjnie dla porównania: rolnictwo - 3 proc., przemysł - 23 proc.), z liczbą zatrudnionych szacowaną na ok. 760 tys. osób, czyli niemal 5 proc. ogółu pracujących (przy czym 170-200 tys. osób zatrudnionych jest w usługach gastronomicznych i hotelarskich). Wpływy z przyjazdów cudzoziemców do Polski sięgają rocznie 9-10 mld euro, z czego około połowa pochodzi z przyjazdów turystów zagranicznych.
Mimo wagi turystyki dla gospodarki krajowej, program rozwoju tej gałęzi gospodarki przygotowany został nie przez resort gospodarki, a resort sportu. Obecna ekipa rządząca w 2007 r. wyjęła ze struktury resortu gospodarki departament turystyki i sztucznie - nie wiadomo właściwie jakimi względami merytorycznym się kierując, wbrew sprzeciwom branży zgłaszanym od dawna - dokleiła go do funkcjonującego od 2005 r. ministerstwa sportu, utworzonego na mocy ustawy o sporcie kwalifikowanym.
Specjalizacja, klastry, partnerstwo
Przyjęty przez rząd program stawia na budowę turystycznych specjalizacji regionalnych i lokalnych. W sferze realizacyjnej podkreślono wykorzystanie klastrów i certyfikowanie usług partnerstwo pomiędzy różnymi podmiotami. Co ciekawe, stopień realizacji programu mierzony będzie - oprócz wspomnianych klastrów, a także liczbą podmiotów działających w konsorcjach produktów turystycznych, długością nowych i wyremontowanych szlaków turystycznych i zrealizowanych przedsięwzięć promocyjnych - również liczbą projektów rewitalizacyjnych.
Z programem można zapoznać się tutaj.