Czy w podstawie wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, nagrodzie jubileuszowej oraz w dodatkowym wynagrodzeniu rocznym należy uwzględniać wynagrodzenia nauczycieli za zajęcia prowadzone w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej?
W odpowiedzi na zapytanie jednego z dyrektorów szkoły, RIO w Gdańsku odpowiedziała twierdząco i poczyniła analizę prawną w tym zakresie.
Wynagrodzenie ze środków UE = wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe
Na wstępie Izba wskazała, że zgodnie z art. 35a ust. 1 Karty Nauczyciela (KN), nauczycielom wymienionym w art. 1 ust. 1 tej ustawy, którzy w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu UE prowadzą zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, za każdą godzinę prowadzenia tych zajęć przysługuje wynagrodzenie w wysokości ustalonej w sposób określony w art. 35 ust. 3 ww. ustawy.
Zgodnie natomiast z przywołanym art. 35 ust. 3 KN, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.
Zatem relacja art. 35a ust. 1 i art. 35 ust. 3 KN prowadzi do wniosku, że wynagrodzenie za prowadzenie zajęć realizowanych w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu UE jest wynagrodzeniem pracowniczym, które należy traktować jak wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.
Urlop wypoczynkowy, nagroda jubileuszowa i dodatkowe wynagrodzenie roczne
W dalszej kolejności, RIO dokonała analizy przepisów rozporządzeń w zestawieniu z uregulowaniami zawartymi w Karcie Nauczyciela.
Po pierwsze, w myśl § 1 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli, przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy uwzględnia się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw.
Z kolei z § 3 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania wynika, że nagrodę jubileuszową oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
I końcowo, przepis art. 48 Karty Nauczyciela nakazuje obliczać dodatkowe wynagrodzenie roczne dla nauczycieli na zasadach i w wysokości określonej w ustawie z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Jak natomiast stanowi art. 4 ust. 1 tej ustawy, przy obliczaniu wynagrodzenia rocznego należy uwzględnić wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
Izba zauważyła, że z przywołanych regulacji wynika, że zarówno przy obliczeniu podstawy wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, jak i przy obliczeniu nagrody jubileuszowej oraz dodatkowego wynagrodzenia rocznego ustawodawca nakazał uwzględniać wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.
Wnioski
Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe ustawodawca nakazał wliczać zarówno do wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, jak też do obliczania nagrody jubileuszowej i dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Zatem należy przyjąć, że wynagrodzenie nauczycieli za zajęcia prowadzone w ramach programów finansowanych ze środków pochodzących z budżetu UE, które należy traktować jak wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, również należy uwzględniać w podstawie wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, nagrodzie jubileuszowej oraz w dodatkowym wynagrodzeniu rocznym.
Wyjaśnienie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z 11.10.2024 r., znak: RP.63.200.57.1.2024
Źródło: bip-api.gdansk.rio.gov.pl