Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Komisja Infrastruktury przeciwna likwidacji zaświadczenia o zgodności z MPZP

Komisja Infrastruktury przeciwna likwidacji zaświadczenia o zgodności z MPZP fotolia.pl

Na posiedzeniu w dniu 9 października br. sejmowa Komisja Infrastruktury podzieliła argumenty strony samorządowej i zarekomendowała odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane (druk nr 444).

Projektowana ustawa stanowi reakcję Komisji do Spraw Petycji Sejmu RP IX kadencji na petycję, która dotyczyła zmian w art. 71 ust. 2 pkt 4 Prawa budowlanego poprzez wykreślenie fragmentu dotyczącego zaświadczenia o zgodności zamierzenia budowlanego z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). W konsekwencji proponowanych zmian, zgłoszenie dotyczące zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego składane organowi administracji architektoniczno-budowlanej miało odbywać się bez dołączania ww. zaświadczenia lub jego kopii.

Obecny na posiedzeniu Komisji przedstawiciel Związku Powiatów Polskich zwrócił uwagę, że MPZP uchwalane przez rady gmin są – w skali kraju – różnej jakości. Zdarzają się przypadki, kiedy miejscowe plany są sprzeczne z ustawami i rozporządzeniami, zawierają rażące błędy, lub posługują się pojęciami, które nie występują w aktach rangi ustawowej oraz w aktach wykonawczej. Co więcej, MPZP jest aktem prawa miejscowego i może być interpretowany w różnoraki sposób. W efekcie, organ administracji architektoniczno-budowlanej musi dysponować dowodem w postaci zaświadczenia wójta, z którego powinno jasno wynikać, czy zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego jest zgodna z MPZP.

Delegat ZPP zauważył, że obowiązek dołączania omawianego zaświadczenia nie wydłuża w sposób istotny trwania postępowania w sprawie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego, a usunięcie obowiązku dołączania ww. zaświadczenia nie znajduje żadnego uzasadnienia. Warto również przypomnieć, że Związek Powiatów Polskich jeszcze w czerwcu br. zgłaszał uwagi do przedmiotowego projektu, z którymi można zapoznać się tutaj.

W efekcie Komisja Infrastruktury przyjęła wniosek o odrzucenie ww. projektu. O dalszych losach proponowanej nowelizacji zadecyduje Sejm.

Z retransmisją posiedzenia komisji można zapoznać się tutaj.

Pt., 11 Prn. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Przemysław Matysiak