Konieczne są zmiany legislacyjne, które jednoznacznie określą zasady wydawania kart zgonu oraz finansowania tego zadnia i które będą uwzględniać aktualny stan prawny w zakresie organizacji systemu zdrowia.
Tak wynika ze stanowiska Związku Powiatów Polskich podjętego 1 października br. w Warszawie. Obowiązująca od ponad 56 lat ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych stanowi, że zgon i jego przyczyna powinny być ustalone przez lekarza, leczącego chorego w ostatniej chorobie. Jeśli takiej możliwości nie ma, to stwierdzenie zgonu i jego przyczyny powinno nastąpić w drodze oględzin, dokonywanych przez lekarza lub w razie jego braku przez inną osobę powołaną do tej czynności przez właściwego starostę. Natomiast koszty tych oględzin i wystawionego świadectwa nie mogą obciążać rodziny zmarłego. Z art. 11 regulacji tej wynika także, że to minister właściwy do spraw zdrowia określi w drodze rozporządzenia:
- sposób dokonywania oględzin oraz kwalifikacje osób, które z braku lekarzy mogą być powoływane do wykonania oględzin;
- zasady wzywania lekarzy w celu stwierdzenia zgonu i jego przyczyny;
- w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych zasady pokrywania wydatków związanych z wykonywaniem oględzin.
Minister wydał rozporządzenie w sprawie stwierdzania zgonu i jego przyczyny w 1961 r., ale nie było ono od ponad pół wieku nowelizowane, nie uwzględnia zmian w organizacji służby zdrowia i jest niewykonalne. – Wieloletnia bezczynność Ministra Zdrowia w tym zakresie, i to w sprawie tak istotnej dla bliskich osób zmarłych jest absolutnie niezrozumiała. Za wysoce naganny uważamy fakt, że dla systemu ochrony zdrowia, za które odpowiada resort zdrowia, pacjent jest zauważany do czasu, do którego jest za niego odprowadzana składka – czytamy w stanowisku.
Jak zauważa ZPP wystarczy nowelizacja jednej jednostki redakcyjnej w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz wprowadzenia nowego rozporządzenia wykonawczego, a problem zostanie rozwiązany.
- Nie jest to proces legislacyjny, którego tak duży resort, jak resort zdrowia nie jest w stanie udźwignąć- zauważa Ludwik Węgrzyn, prezes ZPP. Od ponad 5 lat ZPP sygnalizuje istnienie tego problemu, sprawa była poruszana chociażby na posiedzeniach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
W swoim stanowisku ZPP podkreśla jednocześnie swoją dezaprobatę dla prób interpretacji obowiązujących przepisów dokonywanych przez środowisko reprezentujące lekarzy pierwszego kontaktu, poparte wyjaśnieniami Ministra Zdrowia. Zmierzają one bowiem do uczynienia z wyjątku przewidzianego w art. 11 ust. 2 ustawy reguły zgodnie z którą do stwierdzenie zgonu miałoby być dokonywane przez lekarza wyznaczonego przez starostę. Tymczasem, ZPP zauważa, że w aktualnym stanie prawnym to lekarz leczący w ostatniej chorobie jest zobowiązany w pierwszej kolejności do wystawienia karty zgonu.
Wszystko to prowadzi do wniosku, że niezbędne są pilne zmiany legislacyjne.