Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Memorandum na rzecz budowy sieci szerokopasmowych o opodatkowaniu kabli

Memorandum na rzecz budowy sieci szerokopasmowych o opodatkowaniu kabli fotolia.pl

Za utrzymaniem zwolnienia od podatku kabli w kanalizacji teletechnicznej opowiedzieli się jednogłośnie na nadzwyczajnym posiedzeniu 3 lutego w MAC członkowie Komitetu Sterującego „Memorandum w sprawie współpracy na rzecz budowy i rozwoju pasywnej infrastruktury sieci szerokopasmowych”.

- Utrzymanie dobrego otoczenia dla inwestycji, w tym otoczenia podatkowego jest absolutnie jednym z naszych priorytetów – powiedział na spotkaniu minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski. Zapewnił, że MAC podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko i jest przeciwny nakładaniu dodatkowym podatków na operatorów telekomunikacyjnych.

Propozycję nieopodatkowania kabli umieszczonych w kanalizacji kablowej – a zatem utrzymanie obecnego stanu prawnego – zawiera przygotowany w MAC projekt ustawy samorządowej (projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw). Ma ona zmienić wiele ustaw, w tym ustawę o opłatach i podatkach lokalnych. Prace nad projektem trwają teraz w rządzie.

„Memorandum w sprawie współpracy na rzecz budowy i rozwoju pasywnej infrastruktury sieci szerokopasmowych” jest otwartym porozumieniem między administracją rządową, samorządową i przedstawicielami rynku telekomunikacyjnego. Jego celem jest współdziałanie w zakresie wypracowania właściwego i przyjaznego otoczenia prawnego i administracyjnego, a także stworzenia platformy współpracy i konsultacji w zakresie inicjatyw związanych z budową infrastruktury telekomunikacyjnej oraz społeczeństwa informacyjnego.

Memorandum zrzesza dużą część podmiotów obecnych na polskim rynku telekomunikacyjnym, w tym: samorządów wojewódzkich, organizacji zrzeszających przedsiębiorców telekomunikacyjnych, krajowych i międzynarodowych dostawców rozwiązań sprzętowych, a także samych operatorów poczynając od największych graczy rynkowych do podmiotów działających jedynie na rynkach lokalnych. Zróżnicowana struktura sygnatariuszy działa na korzyść wypracowywanych rozwiązań, które są wynikiem konsensusu wszystkich zainteresowanych środowisk i będą mogły być sprawnie i szybko wdrażane. Wypracowane w jego ramach rozwiązania mają usprawnić działania Ministerstwa. Ich efektem mają być też rekomendacje, które miałyby przyspieszyć rozwój Internetu szerokopasmowego w Polsce.

Europejska Agenda Cyfrowa (EAC) określiła cele w perspektywie roku 2020 w zakresie rozwoju infrastruktury szerokopasmowej, w tym m.in. zapewnienie powszechnego dostępu do Internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s. Cele EAC znalazły odzwierciedlenie w Narodowym Planie Szerokopasmowym (NPS), który 8 stycznia 2014 r. został przyjęty przez Radę Ministrów. NPS zakłada, że inwestycje operatorów telekomunikacyjnych będą stanowiły kluczowy element w realizacji przez Polskę celów EAC. Operatorzy telekomunikacyjni będą też głównymi beneficjentami środków europejskich przeznaczonych na rozwój sieci szerokopasmowych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Źródło: mac.gov.pl

Czw., 6 Lt. 2014 0 Komentarzy Dodane przez: Rafał Rudka