Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kryzys naszych samorządów nie dotyka?

Kryzys naszych samorządów nie dotyka? fotolia.pl

Europejski kryzys gospodarczy jest faktem. Doniesienia z Grecji, Hiszpanii, Portugalii niemal codziennie dostarczają dowodów na to, że zostały popełnione istotne błędy w realizacji polityki ekonomicznej poszczególnych krajów, podważa się zasady realizacji polityki społecznej, fiskalnej czy partykularne interesy niektórych branż gospodarki – w skali narodowej czy globalnej.

Samorząd terytorialny każdego szczebla jest jednym z podmiotów, którego dotyka sytuacja ekonomiczna, przede wszystkim w skali lokalnej i narodowej. Rosnące zadłużenie JST, koszty realizacji inwestycji czy zadań publicznych, malejące dochody własne i podważanie dotychczasowych norm funkcjonowania systemu administracji samorządowej  w Polsce, jest tylko elementem wydarzeń rozgrywających się na ulicach i w salach obrad krajów Unii Europejskiej.

W trudnych czasach należy szczególnie uważnie analizować przyczyny zjawisk, doskonalić narzędzia i metody przeciwdziałania zagrożeniom. Czy wyciągnęliśmy wnioski z lekcji jakich udzieliła nam natura w czasie „powodzi tysiąclecia” (1997) i byliśmy przygotowani, gdy woda powróciła w roku 2008, 2009 i 2010? Czy kryzys „bankowy” lat 2008 i 2009 nauczył nas ostrożności i oszczędności w latach kolejnych? Czy dramatyczne wydarzenia w Grecji i Hiszpanii są dla nas ostrzeżeniem czy tylko informacją w mediach?

Samorząd terytorialny posiada wszelkie środki, kompetencje i instrumenty by prowadzić politykę chroniącą społeczność lokalną przed skutkami problemów gospodarczych. Do podstawowych narzędzi należą m.in.: wzrost efektywności wykorzystania zasobów lokalnych, gospodarność zarządzania, zwiększenie dochodów i doskonalenie planowania. Olbrzymie znaczenie ma uznanie partnera społecznego – mieszkańców gminy, miasta, powiatu czy regionu – jako istotny czynnik w kształtowaniu i wdrażaniu polityki przeciwdziałania dekoniunkturze gospodarczej i recesji w dynamice rozwoju lokalnego.

Interesy nas wszystkich są podobne – poczucie bezpieczeństwa, satysfakcja i zadowolenie z pracy i warunków życia, spokój o przyszłość bliskich, szacunek dla otaczającego świata i możliwość realizacji naszych ambicji. Struktury władzy lokalnej, posiadające prawo samorządzenia są w równym stopniu dotknięte kryzysem, jak i odpowiedzialne za przeciwdziałanie jego skutkom. Czy mamy tego świadomość i co postanowiliśmy zrobić? Dzisiaj, w przyszłym roku, w latach 2014-2020 i zawsze… 

Źródło: Jacek Adamczyk,  materiał z konferencji „Rządzenie czy zarządzanie – kierunek dobrego rozwoju samorządu terytorialnego” realizowanego w ramach projektu „Kompetencje i przejrzystość JST kluczem do rozwoju lokalnego” współfinansowanego z funduszy europejskich, współrealizowanego przez ZPP.

Niedz., 28 Prn. 2012 0 Komentarzy Dodane przez: Barbara Łączna