Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Kulturalny ORLEN – rusza nowy program dla dzieci i młodzieży

Kulturalny ORLEN – rusza nowy program dla dzieci i młodzieży fotolia.pl

Ruszył nabór wniosków do programu Kulturalny ORLEN. To inicjatywa, która ma na celu wspieranie młodych ludzi poprzez angażujące i inspirujące zajęcia kulturalne, sprzyjające budowaniu relacji oraz rozwijaniu pasji i talentów. Organizatorami programu są ORLEN S.A. i Fundacja PGNiG.

Pierwsza edycja programu adresowana jest do organizacji pozarządowych i lokalnych instytucji kultury, zajmujących się promocją i rozwojem kultury wśród dzieci i młodzieży. Wsparcie finansowe i merytoryczne ma trafić do co najmniej 100 instytucji, a budżet programu wynosi przynajmniej 10 milionów złotych.

Nabór wniosków i warunki uczestnictwa

Organizacje zainteresowane udziałem w programie mogą składać wnioski w terminie od 3 lutego do 3 marca br. Maksymalna kwota dofinansowania, o jaką można się ubiegać, to 100 tysięcy złotych. O dotacje mogą starać się m.in. samorządowe instytucje kultury, fundacje, stowarzyszenia oraz spółdzielnie socjalne, które prowadzą działalność kulturalną. Wnioski przyjmowane są za pośrednictwem strony internetowej programu: www.orlen.pl.

Dzięki programowi, instytucje kultury mogą znacząco wzbogacić swoją ofertę edukacyjno-kulturalną i dostosować ją do potrzeb współczesnej młodzieży. Twórcy inicjatywy podkreślają, że projekt ma na celu budowanie społeczności wokół kultury i sztuki, tworząc przestrzeń dla młodych ludzi do rozwijania pasji oraz zdobywania nowych umiejętności.

Kulturalny ORLEN to nasza inwestycja w przyszłość młodych ludzi. Tworzymy im przestrzeń do rozwoju swoich pasji, odkrywania talentów i budowania nowych ścieżek rozwoju. Większość młodych ludzi szuka dziś przyjaciół i relacji w sieci, w mediach społecznościowych. Chcemy pokazać, że można technologię wykorzystać także do tworzenia i kreatywnych działań w realnym świecie i w społeczności, zbudowanej wokół ich talentu i zainteresowań – powiedział Ireneusz Fąfara, Prezes Zarządu ORLEN 

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Uzyskane środki mogą być przeznaczone wyłącznie na koszty bezpośrednie związane z realizacją projektu i objęte wnioskiem:

  • organizację zajęć lub warsztatów w formule stacjonarnej związanych z kulturą lub edukacją w obszarze kultury;
  • wynagrodzenia animatorów lub szkoleniowców prowadzących zajęcia w ramach projektu;
  • czynsz najmu za nieruchomości wykorzystane na potrzeby realizacji projektu z wyłączeniem czynszu obejmującego wynajem lokalu na stałe wykorzystywanego przez wnioskodawcę;
  • organizację/produkcję wydarzeń kulturalnych dla uczestników projektu;
  • realizację nagrań audio/video, rejestrację zajęć, spektakli, koncertów, wydanie publikacji, audiodeskrypcję, tłumaczenie migowe, przygotowanie filmów;
  • zakup lub przygotowanie pomocy dydaktycznych, np. książki, czasopisma na potrzeby realizacji projektu;
  • zakup wyposażenia, narzędzi, aparatury i innych materiałów na potrzeby realizacji projektu;
  • realizację działań promocyjnych i komunikacyjnych związanych z realizacją projektu;
  • pokrycie kosztów transportu uczestników projektu;
  • pokrycie kosztów związanych z obsługą projektu, w tym wynagrodzenie koordynatora projektu lub księgowości projektu;
  • w przypadku umowy sponsoringowej, wynagrodzenie z umowy sponsoringowej musi obejmować także koszty związane z realizacją świadczeń wskazanych w pakiecie sponsoringowym.

Kultura daje dobrą energię

Startowi inicjatywy Kulturalny ORLEN towarzyszy ogólnopolska kampania społeczna pod hasłem „Kultura daje dobrą energię”. Organizatorzy programu zachęcają do śledzenia strony internetowej, na której publikowane będą informacje o programie i kolejnych edycjach. Więcej szczegółów na temat inicjatywy można znaleźć na stronie: www.kulturalnyorlen.pl.

Źródło: ORLEN

Śr., 5 Lt. 2025 0 Komentarzy Dodane przez: Ewelina Kocemba