Podczas konferencji pt. „Zadania Wydziałów Komunikacji w praktyce”, która odbyła się w Jastrzębiej Górze w dniach 26-29 listopada 2024 r., przedstawiciele Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych poinformowali o konieczności zmian sposobu pobierania opłat z tytułu rejestracji pojazdów i wydawania uprawnień z wykorzystaniem terminali płatniczych.
PWPW przekazała, że na podstawie posiadanych opinii prawnych brak jest możliwości kontynuowania tego typu usług w Systemach Pojazd i Kierowca. W związku z tym wycofywanie terminali POS Elavon planowane jest już w I kwartale 2025 r., przy czym proces ten miałby zakończyć się do końca czerwca 2025 r.
Między innymi temu tematowi poświęcone zostało spotkanie, które odbyło się 9 stycznia 2025 r. z inicjatywy Unii Metropolii Polskich i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Wydziałów Komunikacji. W debacie z przedstawicielami PWPW, Ministerstwa Infrastruktury i Centralnego Ośrodka Informatyki wzięli udział również przedstawiciele Związku Powiatów Polskich. W kontekście planowanego wycofania terminali, strona samorządowa wskazywała na to, że pozbawienie obywateli możliwości płacenia kartą za usługi wykonywane przez wydziały komunikacji jest sytuacją nieakceptowalną. Dodatkowo, aby spełnić oczekiwania mieszkańców i kontynuować stosowanie terminalni płatniczych, poszczególne starostwa i urzędy miast na prawach powiatu będą musiały wybrać operatorów płatniczych w celu dalszego świadczenia ww. usług. Wyłonienie operatorów bez wątpienia będzie wiązało się z przeprowadzeniem długotrwałych i skomplikowanych postępowań przetargowych, integracją wyłonionego operatora z systemami PWPW, przy wygenerowaniu dodatkowych kosztów po stronie samorządów.
Przedstawiciele PWPW odpowiedzieli, że liczba lokalizacji, gdzie funkcjonują terminale PWPW wynosi ok. 130, a liczba urządzeń ok. 1300. Z kolei nowy (proponowany przez PWPW) system szybkich płatności w Systemach Pojazd i Kierowca będzie gotowy do wdrożenia od marca 2025 r.
Co jednak istotne – uwzględniając postulat zgłoszony przez stronę samorządową, PWPW zaproponowała wydłużenie terminu wycofania terminali płatniczych do końca września 2025 r. Oznacza to, że starostwa i urzędy miast na prawach powiatu korzystające z płatności PWPW zyskają dodatkowe 3 miesiące na ewentualne wyłonienie nowych operatorów terminali.
Lista wydziałów komunikacji w starostwach powiatowych i urzędach miast na prawach powiatu, korzystających z płatności PWPW dostępna jest pod tym linkiem: www.esp.pwpw.pl/Urzad/ListaUrzedowZPlatnosciami
Wykaz obejmuje łącznie 150 wydziałów komunikacji, z czego 127 w starostwach powiatowych i 23 w urzędach miast na prawach powiatu.