14 grudnia br. w Warszawie odbyła się kolejna edycja Forum Bankowo-Samorządowego organizowanego przez Związek Banków Polskich, przy współpracy ze Związkiem Powiatów Polskich. Hasło tegorocznego wydarzenia brzmiało "Nowe Wyzwania, Nowe Strategie: Samorządy i Banki na Rzecz Wspólnego Rozwoju". Podczas Forum omówiono najistotniejsze tematy dotyczące współpracy między sektorem samorządowym a bankami, w dynamicznym kontekście zmieniających się wyzwań.
W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostało opracowanie dot. stanu finansów sektora samorządowego w Polsce w 2023 r. Jednym z głównych punktów rozmów była analiza i dyskusja nad współpracą pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego a sektorem bankowym w kontekście finansowania lokalnych projektów i inwestycji. Eksperci i liderzy sektora bankowego i samorządowego omówili skuteczne strategie finansowania oraz sposoby, w jakie banki mogą wspierać samorządy w realizacji ich celów rozwojowych.
Blok tematyczny „Lokalne Ambicje, Globalne Wyzwania: Samorządy i Banki na Rzecz Zrównoważonej Przyszłości” poświęcony był analizie zrównoważonego rozwoju i globalnych wyzwań, które mają wpływ na lokalne społeczności, omówiono tutaj kwestie, jak samorządy i banki mogą pracować razem, aby osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju, dbając o równowagę między potrzebami teraźniejszości a długoterminowymi aspiracjami.
Podczas spotkania odbyła się również debata nt. cyfrowych finansów dla efektywniej administracji. Podczas tego bloku uczestnicy omówili wykorzystanie nowoczesnych technologii w zarządzaniu finansami samorządowymi. Zaproszeni goście debatowali nt. innowacji w obszarze cyfrowych finansów, które mogą przyczynić się do efektywnej administracji, zwiększonej przejrzystości i usprawnienia procesów finansowych. W dyskusji tej wziął również udział Grzegorz Kubalski, Zastępca Dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich.
Ostatni blok tematyczny poświęcony był finansowaniu samorządowych projektów unijnych, w tym dyskusji nad szansami i wyzwaniami idącymi z nową perspektywą unijną.
Podczas wydarzenia odbyła się również uroczystość wręczenia Medali Mikołaja Kopernika Związku Banków Polskich. Honorowe wyróżnienie otrzymali samorządowcy i bankowcy, którzy swoim zaangażowaniem, profesjonalizmem i aktywnymi działaniami oraz otwartością na współpracę pomiędzy sektorami przyczynili się do rozwoju bankowości w Polsce.
Medale Mikołaja otrzymali przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego:
- Miasto Stołeczne Warszawa - za wzorowe budowanie relacji z sektorem bankowym; wyróżnienie odebrał Pan Piotr Marczak, Zastępcę Skarbnika Miasta Warszawy;
- Pan dr Stanisław Kubeł - Starosta Ostrołęcki, Przewodniczący Komisji ds. Finansów Związku Powiatów Polskich;
- Pan Tadeusz Truskolaski - Prezes Unii Metropolii Polskich, Prezydent Białegostoku; w jego imieniu wyróżnienie odebrała Pani Stanisława Kozłowska, Skarbnik Miasta Białegostoku;
- Pan Krzysztof Mączkowski - Przewodniczący Komisji Skarbników Unii Metropolii Polskich, Skarbnik Miasta Łodzi;
oraz przedstawiciele środowiska bankowego:
- Pan Michał Król - Prezes Banku Spółdzielczego w Mikołowie (Zrzeszenie BPS);
- Pan Marek Byzdra - Prezes Banku Spółdzielczego w Łowiczu (Zrzeszenie SGB); w jego imieniu wyróżnienie odebrała Pani Agnieszka Jezierska, Wiceprezes Banku Spółdzielczego w Łowiczu;
- Pan Dr Sławomir Listkiewicz - Dyrektor Biura Analiz i Finansowania Sektora publicznego w Banku Pekao SA.; Członek Rady Fundacji Centrum PPP;
- Pani Ewa Tyrka - Dyrektor Departamentu Sektora Samorządowego, Banku Gospodarstwa Krajowego.
Źródło: www.zbp.pl