Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Dlaczego żużel i popiół nie wchodzą w poziomy recyklingu? Jest stanowisko Ministerstwa

Dlaczego żużel i popiół nie wchodzą w poziomy recyklingu? Jest stanowisko Ministerstwa fot.pixabay

Niedawno informowaliśmy o tym, że podczas Zespołu ds. Energii, Klimatu i Środowiska Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego podjęła temat zaliczania (a raczej niemożności zaliczenia) żużli i popiołów powstałych w wyniku procesu termicznego przekształcania odpadów komunalnych w instalacjach termicznego przekształcania opadów komunalnych oraz cementowaniach, podlegających procesom recyklingu, do wskaźników przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Strona samorządowa, zgodnie z prośbą, otrzymała od Ministerstwa odpowiedź na piśmie.

W wyjaśnieniach powtórzono, że w opinii Departamentu Gospodarki Odpadami MKiŚ, zaliczenie żużli i popiołów powstałych w wyniku procesu termicznego przekształcania odpadów komunalnych w instalacjach termicznego przekształcania opadów komunalnych oraz cementowniach, do odpadów poddanych recyklingowi, byłoby niezgodne z przepisami Unii Europejskiej i wdrażającymi je przepisami polskimi.

Zdaniem rządu, obliczanie poziomów przygotowania do ponownego użycia i recyklingu w sposób odbiegający od sposobu określonego w Unii Europejskiej, może narazić Polskę, na zarzut nieprawidłowego wdrożenia przepisów Unii Europejskiej, a w konsekwencji - na kary finansowe nałożone przez Unię.

Jak wskazano – zgodnie z art. 3 ust. 7 Decyzji wykonawczej 2019/1004 z dnia 7 czerwca 2019 r. określającej zasady obliczania, weryfikacji i zgłaszania danych dotyczących odpadów, zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE oraz uchylającą decyzję wykonawczą Komisji C(2012) 2384., jeżeli materiały zawarte w odpadach komunalnych wprowadza się do procesów odzysku, w których wykorzystuje się je głównie jako paliwo lub w inny sposób, w celu wytwarzania energii, to materiału wyjściowego takich procesów (np. frakcji mineralnej popiołu dennego lub klinkieru powstałego ze współspalania) nie uwzględnia się w ilości odpadów komunalnych poddanych recyklingowi. Również metale będące elementem minerałów stanowiących materiał wyjściowy procesu współspalania odpadów komunalnych nie są zgłaszane jako poddane recyklingowi. Wyjątkiem są metale wydzielone i poddane recyklingowi, po spaleniu odpadów komunalnych. Zgodnie z unijnym prawem, ilość metali poddanych recyklingowi oddzielonych od popiołu dennego obejmuje wyłącznie metale zawarte w koncentracie oddzielonym od surowego popiołu dennego z odpadów komunalnych i nie obejmuje innych materiałów znajdujących się w koncentracie.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska stoi na stanowisku, że oznacza to, iż odpady komunalne zostały wprowadzone do procesu termicznego przekształcania w instalacjach termicznego przekształcania opadów komunalnych oraz cementowniach, to powstałych w wyniku tego przekształcania popiołów i żużli nie uwzględnia się w masie odpadów komunalnych poddanych recyklingowi.

Jednocześnie zapowiedziano, że temat zostanie poruszony w ramach przeglądu celu dotyczącego przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych wyznaczonego na rok 2035.

Pismo Ministerstwa Klimatu i Środowiska przekazane stronie samorządowej można pobrać pod naszym artykułem.

Pt., 2 Sp. 2024 0 Komentarzy Dodane przez: Adrian Pokrywczyński