Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Warmińsko-mazurskie: pieniądze na edukację zawodową

Warmińsko-mazurskie: pieniądze na edukację zawodową fotolia.pl

Od 19 lutego samorządy lokalne Warmii i Mazur będą mogły składać wnioski o dofinansowanie projektów dotyczących szkolnictwa zawodowego. Zarząd województwa ogłosił konkurs w ramach poddziałania 2.4.1 Rozwój kształcenia i szkolenia zawodowego warmińsko-mazurskiego RPO. Pula konkursu wynosi 37 mln zł. Maksymalny poziom dofinansowania ustalono na 90 proc. kosztów kwalifikowanych do refundacji.

Na co można otrzymać dofinansowanie?

W ramach konkursu finansowane mają być przedsięwzięcia wdrażające programy współpracy szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe z otoczeniem społeczno-gospodarczym (pracodawcami, organizacjami pracodawców, przedsiębiorcami i ich organizacjami przedsiębiorców, instytucjami rynku pracy, uczelniami wyższymi). Katalog potencjalnych możliwości jest szeroki. Od organizacji szkoleń i kursów, przez finansowanie wyposażenia szkół, po szkolenie nauczycieli.

Dopuszczalne są: staże dla uczniów w rzeczywistych warunkach pracy, wyposażenie uczniów specjalistyczne umiejętności (kwalifikacyjne kursy zawodowe, szkolenia powiązane bezpośrednio z branżą) oraz kompetencje miękkie niezbędne na rynku pracy ułatwiające wejście na rynek absolwentom; tworzenie klas patronackich w szkołach; organizowanie kursów przygotowawczych (dla słuchaczy) na studia we współpracy ze szkołami wyższymi; modernizację metod i treści kształcenia i szkolenia do zapotrzebowania rynku pracy; tworzenie nowych zawodów na użytek specyficznych zdiagnozowanych potrzeb firm z regionu (szczególnie w obszarach inteligentnych specjalizacji); doposażenie bazy dydaktycznej szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe; aktualizowanie wiedzy nauczycieli kształcenia zawodowego oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu (np. praktyki i staże w przedsiębiorstwach) oraz studia podyplomowe i inne formy doskonalenia zawodowego; programy walidacji i certyfikacji wiedzy, umiejętności i kompetencji niezbędnych w pracy dydaktycznej, ze szczególnym uwzględnieniem nadawania uprawnień egzaminatora w zawodzie instruktorom praktycznej nauki zawodu na terenie przedsiębiorstw.

Wyżej wymienione formy wsparcia mają być realizowane w ramach trzech modeli projektów, których szczegółowy opis znajduje się w regulaminie konkursu. Z dokumentacją można zapoznać się tutaj.

Źródło: rpo.warmia.mazury.pl

Pt., 26 St. 2018 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża