Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Nowe źródło finansowania dużych inwestycji

Nowe źródło finansowania dużych inwestycji fotolia.pl

Oprócz Funduszu spójności polskie samorządy mają do dyspozycji nowe źródło finansowania dużych inwestycji. Jest nim Europejski fundusz na rzecz inwestycji strategicznych (EFIS). Różnica zasadnicza między oboma funduszami polega na tym, że ten drugi jest wyłącznie źródłem pieniędzy, które trzeba oddać. EFIS oferuje różnorodne formy finansowania zwrotnego: gwarancje, kredyty, pożyczki, wykup udziałów. Ale nie oferuje dotacji. Jego celem jest zapewnienie kapitału dla ryzykownych przedsięwzięć, w założeniu na lepszych warunkach niż rynkowe.

Finansowanie z EFIS udzielane jest na realizację przedsięwzięć z zakresu:

  • infrastruktury transportowej, sprzętu transportowego i innowacyjnych technologii w dziedzinie transportu,
  • wdrażania technologii informacyjno-komunikacyjnych,
  • badań, rozwoju i innowacji,
  • rozwoju sektora energetycznego, w tym bezpieczeństwa dostaw energii, efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii,
  • ochrony środowiska i oszczędności zasobów naturalnych.

Wsparcie dla projektów inwestycyjnych udzielane jest bezpośrednio przez Europejski Bank Inwestycyjny. Kwalifikowane są inwestycje o wartości powyżej 25 mln euro. Projekty o mniejszej wartości wyłącznie wówczas, gdy są przedsięwzięciami innowacyjnymi. O wsparcie mogą się ubiegać projekty, które są gospodarczo rentowne, zgodne ze strategiami UE i są technicznie wykonalne. Wkład finansowy EBI wynosi maksymalnie 50 proc. całkowitych kosztów inwestycyjnych.

Zainteresowanym uzyskaniem szczegółowych informacji o możliwościach pozyskania dofinansowania sugerujemy lekturę informacji publikowanych przez ministerstwo rozwoju TUTAJ, a następnie bezpośredni kontakt z departamentem partnerstwa publicznego resortu rozwoju, adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Pt., 12 Mj. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża