Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

LIFE: nabór i szkolenia dla wnioskodawców

LIFE: nabór i szkolenia dla wnioskodawców fotolia.pl

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej organizuje szkolenia dla potencjalnych wnioskodawców aktualnej edycji programu LIFE. Szkolenia odbędą się dla poszczególnych obszarów priorytetowych. Można już się zapisywać. Wszystkie spotkania odbędą w siedzibie NFOŚiGW w Warszawie przy ul. Konstruktorskiej 3a. Początek o godz. 10.

  • 23 maja 2017 r. (wtorek) – Ochrona środowiska i efektywne gospodarowanie zasobami (1.1), Łagodzenie skutków zmian klimatu (2.1), Dostosowywanie się do skutków zmiany klimatu (2.2)
  • 25 maja 2017 r. (czwartek) – Przyroda i Różnorodność biologiczna (1.2)
  • 30 maja 2017 r. (wtorek) – Zarządzanie i informacja w zakresie środowiska (1.3), Zarządzanie i informacja w zakresie klimatu (2.3)

Formularze zgłoszeniowe dostępne są tutaj: http://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-zagraniczne/instrument-finansowy-life/aktualnosci/art,265,szkolenia-z-przygotowania-wnioskow-life-w-naborze-2017-r-.html.

Nabory w LIFE

Na projekty polskich wnioskodawców dotyczące środowiska lub klimatu Komisja Europejska czeka do września br. W tegorocznym naborze największe szanse na pieniądze mają międzynarodowe innowacyjne przedsięwzięcia oraz projekty przyrodnicze, w których Polska, już tradycyjnie, odnosi sukcesy w Europie. To ostatni rok, w którym nasz kraj ma zarezerwowane 40 mln euro na podprogram środowiskowy. Z NFOŚiGW można liczyć na współfinansowanie i pomoc w przygotowywanych projektach. W formie dotacji można sfinansować nawet do 95 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięć (60 proc. z KE i 35 proc. z NFOŚiGW).

Podprogramy LIFE obejmują po trzy obszary, w których można starać się o wsparcie. Obowiązujące terminy dla podprogramu na rzecz środowiska to: do 14 września w zakresie działań dotyczących przyrody i różnorodności biologicznej oraz zarządzania i informacji, a do 12 września w zakresie ochrony środowiska i efektywnego gospodarowania zasobami. Z kolei w podprogramie na rzecz klimatu trzeba zdążyć z wnioskami we wszystkich obszarach do 7 września.

W programie LIFE trzeba spełnić wymóg tzw. europejskiej wartości dodanej. Przedsięwzięcia muszą dotyczyć rozwiązania istotnego problemu środowiskowego z punktu widzenia ich wartości dla Europy. Idealnie byłoby gdyby dane rozwiązanie mogło być szeroko stosowane nie tylko w Polsce. Jeśli zaś chodzi o ochronę przyrody, to projekt powinien obejmować swoim zasięgiem dużą populację danego gatunku lub powierzchnię chronionego siedliska, objętych unijnymi dyrektywami.

Więcej informacji o pozyskaniu dofinansowania z programu LIFE można uzyskać w NFOSiGW.

Źródło: nfosigw.gov.pl

Sob., 13 Mj. 2017 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża