Ten serwis używa cookies i podobnych technologii, brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej »

Zrozumiałem

Zmiana wytycznych kwalifikowalności

Zmiana wytycznych kwalifikowalności fotolia.pl

Ministerstwo rozwoju opublikowało zmieniony dokument „Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020”.

Wystarczy zebranie ofert

Instytucja zarządzająca polityką spójności m.in. przeformułowała zapisy odnoszące się do wydatków, których wartość mieści się w przedziale od 20 do 50 tys. zł. Doprecyzowano, że w takim przypadku trzeba będzie przeprowadzić rozeznanie rynku, polegające na upublicznieniu zapytania ofertowego na stronie internetowej beneficjenta lub na wysłaniu zapytania do co najmniej trzech potencjalnych wykonawców. Procedura ta ma prowadzić do wskazania ceny rynkowej nabywanego dobra, usługi czy dostawy.

W przypadku beneficjentów, którzy nie stosują zamówień publicznych, zmodyfikowano zapisy, by ograniczyć odwołania do ustawy. Dotyczy to przede wszystkim wyłączeń stosowania zasady konkurencyjności, które mają miejsce w tych samych przypadkach, w których przepisy PZP umożliwiają stosowanie trybów niekonkurencyjnych. Przypadki te wymieniono wprost zamiast odwołania do właściwego przepisu ustawy. Odwołanie do przepisów PZP zachowano jedynie tam, gdzie wprowadzanie wyłączeń w sposób opisowy spowodowałoby znaczne skomplikowanie treści Wytycznych.

Metoda uproszczona zwalnia od rejestracji danych personelu

Dotychczas obowiązujące jedynie w przypadku projektów finansowanych z EFS, zwolnienie rejestrowania w bazie personelu danych dotyczące zatrudnionych w projekcie osób, jeśli koszty personelu są rozliczane z wykorzystaniem metod uproszczonych, będzie obowiązywało przy projektach finansowanych również z pozostałych funduszy.

W odniesieniu do kosztów pośrednich w projektach finansowych z EFS, usunięto wcześniej projektowany zapis wskazujący, że w przypadku stosowania uproszczonych metod rozliczania wydatków przez określone instytucje stawki ryczałtowe mogą być stosowane w wysokości maksymalnie 50 proc. Oznacza to, że niezależnie od charakteru beneficjenta możliwe będzie stosowanie pełnych stawek.

Z powyżej opisanymi i pozostałymi zmianami wytycznych można zapoznać się tutaj.

Źródło: mr.gov.pl

Pt., 21 Prn. 2016 0 Komentarzy Dodane przez: Jarosław Komża